طوطی – انواع طوطی سخنگو

انواع طوطی
5 فوریه , 2021 1 دیدگاه

طوطی‌ ها یکی از پرطرفدارترین ها از پرنده زینتی و یا پرنده خانگی هستند و آموزش نگهداری طوطی ها بسیار پراهمیت می‌باشد. در این مقاله اطلاعات کاربردی و مفیدی درباره انواع طوطی، قیمت طوطی، چگونگی آموزش یه طوطی سخنگو و … در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

ویژگی های خانواده این پرندگان

امروزه بیش از 350 گونه طوطی وجود دارد. این پرنده های رنگارنگ، معمولاً در زیستگاه هایی با آب و هوای گرم مانند جنگل های بارانی، علفزارها، دشت های ساوانا، مناطق نیمه خشک و حتی جزایر اقیانوسی زندگی می کنند. از مدت ها قبل مردم برخی از گونه های طوطی را به عنوان همراه و حیوان خانگی نگهداری می کردند. بر طبق بعضی مطالعات اولین گزارش مکتوب از یک طوطی اسیر که کنار انسان زندگی می کرده است، مربوط به 400 سال پیش از میلاد است.

برای اینکه پرنده ای به عنوان طوطی طبقه بندی شود، باید منقاری خمیده داشته باشد. این پرنده زینتی یا خانگی، در استفاده از منقار بسیار ماهر هستند، منقار برای آنها تقریباً مثل دست است. آنها از منقار برای بالا رفتن، نگه داشتن چیزها و البته غذا خوردن استفاده می کنند. منقار طوطی ها به طور مداوم رشد می کنند و باید برای جلوگیری از رشد بیش از حد، اصلاح شود. در مورد پاها نیز، هر پا چهار انگشت دارد که دو تا رو به جلو و دو تای دیگر رو به عقب است. این ویژگی به طوطی ها این توانایی را می دهد که به خوبی با پا چیزها را بگیرند.

انواع طوطی و قیمت آنها

اندازه طوطی ها از مرغ عشق کوچک 5 اینچی تا ماکولای بزرگ که طول بعضی از آنها 40 تا 50 اینچ هم می رسد، متفاوت است. رنگ گونه های مختلف ها نیز بسیار متفاوت هستند. گاهی اوقات نر و ماده یک گونه نیز از نظر رنگ و ظاهرکاملاً متفاوت هستند. عمر طوطی ها در مقایسه با بسیاری از گونه های دیگر حیوانات خانگی طولانی است. پرندگان کوچک مانند مرغ عشق تا 6 سال و پرندگان بزرگ مانند آمازون، ماکائو، کاکاتوها و خاکستری آفریقایی یا کاسکو از 30 تا حتی 80 سال می توانند عمر کنند. در ادامه به معرفی بعضی گونه های پرطرفدار از انواع طوطی و آموزش نگهداری طوطی می پردازیم.

طوطی ها در نوع های مختلفی نیز مانند طوطی برزیلی، طوطی ملنگو و … وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو

کاسکو را شاید بتوان پرطرفدارترین پرنده در میان حیوانات خانگی نامید. طوطی خاکستری آفریقایی بومی مناطق استوایی آفریقا جمله کشورهای آنگولا، کامرون، کنگو، ساحل عاج، غنا، کنیا و اوگاندا است. زیستگاه مورد علاقه این گونه جنگل های انبوه است اما اغلب در مناطق دشت ساوانا نیز یافت می شود.

کاسکو در طبیعت، میوه، برگ، حشرات، پوست گیاهان و گل می خورند و برای یک رژیم غذایی سالم در اسارت باید ترکیبی از میوه و مغزهای سالم در اختیار این پرنده قرار داده شود. کاسکو علاوه بر اینکه یکی از محبوب ترین گونه های پرندگان خانگی هستند، یکی از باهوش ترین آنها نیز هستند.

انواع طوطی

ارتباط صمیمانه با کاسکوها

در سال های اخیر، تحقیقات زیادی در مورد توانایی ذهنی کاسکو توسط دانشمندان سراسر جهان انجام شده است. تحقیقات نشان داده که نه تنها کاسکو می تواند تا 1000 کلمه انسانی را بیاموزد، بلکه می توانند از آنها برای برقراری ارتباط با صاحبان خود استفاده کنند. گفته شده است که این پرندگان زیبا و باهوش دارای ظرفیت های ذهنی و عاطفی یک کودک 5 ساله انسان هستند.

از آنجا که کاسکوها بسیار باهوش اند، پیوند های احساسی بسیار محکمی با صاحب خود برقرار می کنند و از نظر احساسی به او بسیار وابسته خواهند شد. با توجه به این ویژگی، کاسکو بهترین عملکرد را زمانی دارد که روزانه زمان زیادی را برای رسیدگی و معاشرت با آنها اختصاص دهید. این پرنده باهوش برای تقویت عضلات قوی و حفظ شرایط جسمی کافی به ورزش زیادی نیاز دارند. آنها باید بتوانند روزانه چندین ساعت را در خارج از قفس خود بگذرانند و بازی کنند.

دیده شده که یک کاسکو می تواند تا 80 سال در اسارت زندگی کند و متأسفانه بسیاری از آنها در طول زندگی خود چندین بار خانه و صاحب عوض می کنند. این پرنده از نظر احساسی بسیار حساس است و ممکن است در صورت عوض شدن صاحب دچار مشکلات روحی و رفتاری شود.

کاسکو برای شاد و سالم ماندن به تحریک ذهنی زیادی نیاز دارد، بنابراین باید انواع اسباب بازی و روش های دیگر برای تمرین ذهن آنها فراهم شود. در غیر این صورت، ممکن است رفتارهای مخرب و عادات ناخوشایند که به مداخله حرفه ای نیاز داشته باشد، ایجاد کند. قیمت این پرنده با توجه به تقاضای زیاد و توانایی های زیادی که برای حرف زدن دارد، به نسبت دیگر طوطی ها بسیار بیشتر است.

کوکاتیل یا عروس هلندی

یک عروس هلندی سالم و اجتماعی یک حیوان خانگی خانوادگی عالی برای زندگی در آپارتمان است. این پرنده زیبا و پرجنب و جوش بومی مناطق نیمه خشک استرالیا است. که در صورت مراقبت صحیح می تواند تا 20 سال عمر کند. عروس هلندی به راحتی در اسارت تولید مثل می کنند و همین امر باعث می شود تا آنها با قیمت کمتری نسبت به اکثر گونه های دیگر طوطی فروخته شوند. عروس هلندی در طبیعت همیشه برای شکارچیان در حالت آماده باش هستند و خواب سبکی دارد.

این پرنده به یک قفس به اندازه کافی جادار نیاز دارد که بتواند چند نشیمن، اسباب بازی و کاسه غذا را در خود جای دهد و فضای کافی برای بال زدن بدون برخورد به قفس داشته باشد. عروس هلندی پرنده ای اجتماعی است و وقتی فرصتی برای تعامل با شما فراهم می شود، پیشرفت می کند.

 

انواع طوطی

 

این پرنده بیشتر از حرف زدن به سوت کشیدن تمایل دارد اما پرنده نر بیشتر از ماده ها به صحبت کردن علاقه نشان می دهند. به همین علت می توانند چند کلمه یا عبارت را یاد بگیرند. همیشه به یاد داشته باشید که حرکات آهسته برای ایجاد اعتماد به نفس در Cockatiel هنگام آموزش به آنها ضروری است. عروس هلندی پرندگان باهوشی هستند و توانایی یادگیری تعداد زیادی کلمه را دارند. عروس هلندی پرنده ای کم سر و صداست و به جای جیغ زدن تمایل به سوت زدن دارند و که این مزیت آن را به حیوان خانگی خوب آپارتمانی تبدیل می کند.

مرغ عشق (Budgerigar)

مرغ عشق یک طوطی رنگارنگ و بومی استرالیا است. پر و بال آن به رنگ زرد و سبز روشن و یا آبی است. اندازه آنها كوچك است و از نوک تا دم 18-20 سانتی متر و وزن آن 40 گرم است. از سال 1850 میلادی، مرغ عشق در اسارت پرورش یافته و اکنون یکی از شناخته شده ترین پرندگان زینتی جهان است.

این پرنده زیبا مقاوم و پرجنب و جوش و اجتماعی هستند و می توانند گفتار انسان را تقلید کنند. جوجه جوان این پرنده یکی از بهترین پرندگان سخنگو در میان این گونه پرنده ها است که می تواند کلمات، عبارات و سوت ها را به راحتی یاد بگیرد. جنس نر برای طوطی سخنگو شدن، بهتر هستند. اگرچه ماده ها هم می توانند چند کلمه را یاد بگیرند و همچنین می توانند به خوبی سوت بزنند. این پرنده در رنگ ها و الگوهای گوناگونی از رنگ ارغوانی، زیتونی و آبی گرفته تا سفید پرورش یافته است. قیمت این پرنده زیبا از همه انواع دیگر این گونه از پرندگان ارزان تر است.

انواع طوطی

شاه طوطی یا طوطی اسکندر

طوطی اسکندر، كه شاه طوطی نیز نامیده می شود، پرنده ای با رنگ بال درخشان، مقاوم و باهوش است. زیستگاه طبیعی این پرنده زیبا هند و سریلانکا است. این طوطی به نام اسکندر پادشاه مقدونیه ای (متولد 356 قبل از میلاد) نامگذاری شده است، زیرا گفته می شود تعداد زیادی از این پرنده پس از تصرف هند توسط اسکندر، در اروپا شناخته شد و توسط جانشینان اسکندر به اروپا و مدیترانه صادر شده است.

رنگ غالب بدن این طوطی سبز است و لکه های قرمزی روی پرهاش وجود دارد. در پرنده نر یک نوار سیاه از زیر منقار تا پشت پرنده کشیده شده است. این پرنده به یک قفس بزرگ که بتواند پرهای دم بلند خود را در خود جای دهد نیاز دارند. طول این پرنده تا 58 ساتی متر نیز می رسد. این پرنده عاشق بازی کردن با اسباب بازی است. به همین علت به کسی نیاز دارد تا برایش وقت بگذارد و با او بازی کند. منقار پارکت الکساندرین قدرتمند و بزرگ است، بنابراین پرندگان کوچک تر را از دسترس آن خود دور کنید.

انواع طوطی

این پرنده سخنگو بسیار بازیگوش و باهوش بوده قادر به یادگیری تعداد زیادی کلمه است. برای آموزش کلمات باید از سن پایین و با تکرار و حوصله زیاد عمل نمود. این پرنده بسیار وفادار بوده و برخلاف چند گونه دیگر، اغلب با چند نفر از اعضای خانواده پیوند برقرار می کند. این پرنده یك طوطی دوست داشتنی و باهوش است. به همین علت در صورت مراقبت صحیح می تواند بیش از 30 سال عمر كند.

نکاتی برای نگهداری بهتر انواع طوطی

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، برای نگهداری بهتر انواع طوطی، نکات و مواردی باید رعایت شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

محیط زندگی این پرندگان

یک قفس برای طوطی مساوی با قلمرو آنها در خانه شماست. قفس همچنین در رفع نیازهای این پرندگان، مانند کنترل روشنایی، کمک می کند. طوطی ها در حالت ایده آل به 12 ساعت نور روز و 12 ساعت تاریکی نیاز دارند. اندازه قفس درگونه های مختلف متفاوت است. تمام طوطی ها به قفسی احتیاج دارند که به آنها اجازه دهد بال های خود را آزادانه باز کنند.

گونه هایی با دم بلند به قفس هایی نیاز دارند که به قدری بلند باشند که بتوانند طول دم را در آن جای دهند. تمیز نگه داشتن قفس برای سلامتی طوطی بسیار مهم است. چیزی که بسیار مهم است رفاه در قفس است. بهتر است طوطی در اتاقی که فعالیت زیادی در آن وجود دارد، مانند نشیمن و در شرایط پر نور نگهداری شود.

تعامل با پرندگان

صاحب طوطی باید همیشه از تمایل پرندگان به تعامل آگاه باشد. تنها گذاشتن پرنده در یک اتاق می تواند باعث جیغ زدن بیش از حد و سایر رفتارهایی شود که برای سلامتی طوطی مضر است. عوض کردن کاغذ و تمیز کردن ظروف و بطری های آب را به صورت روزمره و شستن وگاهی عوض کردن اسباب بازی و تمیزکاری اساسی را به صورت هفتگی و ماهانه فراموش نکنید. سعی کنید دما محیط زندگی این پرنده را ثابت نگه دارید. پرندگان می توانند شرایط گرم یا سرد را تحمل کنند، اما درجه حرارت مناسب برای طوطی شما بین 1 تا 26 درجه سانتی گراد است.

دمای زیر صفر درجه برای پرندگان، به ویژه طوطی هایی با جثه کوچک تر خطرناک است. این گونه از پرندگان بسیار مستعد ابتلا به حساسیت و بیماری در صورت وجود هرگونه سموم و بخارهای شیمیایی موجود در هوا هستند. به همین علت از محیط های زیر باید دور نگه داشته شوند :

 • محیط آشپزخانه و بخارهای ایجاد شده از پخت و پز
 • اسپری هایی که برای نظافت منزل استفاده می شود
 • مواد شیمیایی خطرناک در اتاق جهت ضدعفونی  که برای پرندگان مضر است.

تغذیه انواع طوطی

این دسته از پرندگان زینتی به رژیم غذایی متنوعی احتیاج دارند. غذای طوطی که در دانه مارکت و یا سایر فروشگاه ها ارائه می شود باید به عنوان پایه رژیم غذایی آنها استفاده شود. در کنار آن بهتر است از میوه ها و سبزیجات و مغزهای سالم مانند انگور، موز، سیب، هویج، توت، سبزی، انواع کدو حلوایی پخته شده، نخود فرنگی، لوبیا سبز و … برای تغذیه طوطی استفاده شود. توجه داشته باشید که پرندگان قادر به هضم همه غذاها نیستند. غذایی که به نظر سالم می رسند ممکن است برای طوطی مضر یا حتی کشنده باشند. از جمله شکلات، آواکادو، پیاز، سیر، دانه های میوه و دانه های سیب، غذاهای چرب و شور، غذاهای شیرین و آبنبات بدون قند.

انواع طوطی

نظافت این پرندگان

طوطی ها خودشان را مرتب می کنند. اما نکته مهم اینجاست که برای تمیز کردن خودشان، به کمک شما نیز احتیاج دارند. حمام کردن طوطی یک فرصت عالی برای برقرای پیوند با پرنده با شما است. حمام کردن پرنده را قادر می سازد تا به عنوان کسی که می تواند به او اعتماد کند، ارتباط بهتری داشته باشد. فرصت دوش گرفتن یا ظرفی برای غوطه ور شدن در آب برای طوطی آماده کنید. علاوه بر استحمام، موارد دیگر مانند اصلاح منقار، کوتاه کردن بال و ناخن نیز گاهی برای طوطی لازم است.

برای توصیه در این مورد برای طوطی، با دامپزشک پرندگان مشورت کنید. ظرف غذا و آب را هر روز تمیز و عوض کنید. کاسه های غذا و آب را روزانه برداشته، تمیز کرده و با غذای تازه و آب جایگزین کنید. غذاهایی که به سرعت فاسد می شوند را بلافاصله پس از تغذیه از قفس خارج کنید. برای این نوع غذا ها می توان مانند لوبیای پخته شده را مثال زد. برای تمیز کردن هفتگی قفس حتما از ضد عفونی کننده پرنده استفاده کنید. این محلول را می توانید از دانه مارکت تهیه کنید. ضد عفونی کننده های معمولی بسیار قوی است و به پرنده آسیب می رساند.

حفظ سلامت طوطی ها

برای حفظ سلامتی طوطی ها بعد از تغذیه صحیح و نظافت، باید با او ارتباط خوبی نیز برقرار کنید. یاد بگیرید که به درستی به قفس نزدیک شوید. در آغاز، به آهستگی و بدون ایجاد هرگونه صدای بلند به قفس طوطی خود نزدیک شوید. نوازش، صحبت کردن و بازی کردن با پرنده را فراموش نکنید. برای حفظ سلامت طوطی ها بهتر است طبق یک برنامه منظم به دامپزشک مراجعه کنید.

چه زمان این پرندگان را پیش دانپزشک ببریم ؟

بیشتر طوطی ها شرایط سلامتی خوبی دارند. با این وجود مشاوره های پیشگیری و معاینات سالانه سلامتی می می توانند از بیمار شدن پرنده جلوگیری کند. آموزش نگهداری طوطی به صورت اصولی از بروز مشکلات سلامتی برای این پرنده جلوگیری می کند. یک طوطی سالم نسبت به محیط پیرامون خود هوشیار است، بیشتر اوقات به حالت ایستاده و فعال است. اگر طوطی برخی از این علائم را داشت باید به دامپزشک مراجعه نمایید :

 • تغییر شکل منقار یا منقار زخمی شده
 • مشکل تنفسی
 • لکه های اطراف چشم یا سوراخ های بینی
 • تغییر در ظاهر یا بافت مدفوع
 • کاهش وزن یا کاهش اشتها
 • چشم ها یا پلک های متورم
 • مشکلاتی مانند پرکنی یا لاغر شدن
 • بی حالی یا بیش از حد ساکت بودن و یا اینکه به مدت طولانی سر پرنده به سمت پایین خم باشد.

عارضه «پر کَنی»

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای طوطی پیش بیاید عارضه «پر کَنی» است. کندن پر در مواردی اتفاق می افتد که پرنده به شدت افسرده بشود و یا این پرنده در محیطی نا آرام باشند. اگر متوجه کندن پر در پرنده خود شدید، باید بلافاصله با یک دامپزشک پرندگان مشورت کنید. به این صورت احتمال بیماری هایی مانند منقار پسیتاسین و بیماری پر (PBFD) را رد می کنید. اگر دلایل پزشکی برای ریختن پر پرنده منتفی شد، لازم است در نحوه نگهداری، تغذیه و تعامل با پرنده تجدید نظر اساسی کنید. موارد زیر یاعث می شود که این پرنده شروع به کندن پرهایش کند :

 • نگه داشتن حیوان در قفس خیلی کوچک
 • نگه داشتن حیوان در قفس خیلی کثیف
 • تغذیه مواد غذایی فاقد مواد مغذی
 • اضطراب و استرس طوطی
 • عدم توجه کافی به طوطی

طوطی سخنگو پرنده‌ای است که توانایی تقلید گفتار انسان را دارد. از این رو طوطی سخنگو فارسی زبان طرفداران زیادی در بین مردم ایران دارد و به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود.

طوطی سخنگو فارسی

بسیاری از مردم با شنیدن نام طوطی سخنگو، پرنده‌ای بزرگ با قابلیت تقلید صدا را تجسم می‌کنند. در حالی که پرندگان سخنگو انواع مختلفی دارند که هرکدام دارای ویژگی‌های رفتاری خاص خود هستند. به همین دلیل برای نگهداری یک طوطی سخنگو فارسی در خانه نباید فقط به قابلیت تقلید صدا توجه کرد.

این پرندگان بسته به نوع نژاد و ویژگی‌های رفتاری نیازمند شرایط خاصی جهت نگهداری هستند. بنابراین هر شخص باید متناسب با شخصیت و سبک زندگی‌ خود پرنده‌ای را انتخاب کند. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی انواع طوطی سخنگو ایرانی و شرایط نگهداری از آن‌ها می‌پردازیم.

ویژگی‌های رفتاری 

در تمام انواع طوطی سخنگو کیفیت و کمیت توانایی تقلید صدا بسیار متفاوت است. برخی از آن‌ها می‌توانند تعداد واژگان بیشتری را یاد بگیرند. از این رو شیوه‌ آموزش و نگهداری از آن‌ها بسیار مهم است. در ادامه به معرفی چند نوع طوطی سخنگو ایرانی و ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

طوطی ماکائو

پرندگان طوطی ماکائو، به دلیل رنگ‌های زیبای پرهایشان و قابلیت تقلید صدا بسیار مشهور هستند. این نوع طوطی سخنگو شخصیتی بسیار جسور دارد و می‌تواند در حدود ۱۰۰ واژه را یاد بگیرد. حتی برخی از انواع طوطی‌های ماکائو توانایی استفاده از کلمات در کنار هم به عنوان یک جمله را دارند. البته فقط در بیان عبارات کوتاه‌ مهارت دارند. این پرنده هوش بسیار بالایی دارد. از این رو می‌تواند حتی قطعه‌ای کوچک از یک آهنگ را تقلید کند.

انواع طوطی

طوطی  کاکادو

طوطی کاکادو از انواع طوطی‌های بزرگ هستند که توانایی تقلید صدا دارند. آموزش صحبت کردن به این نژاد سخت‌تر از سایرین است. اما صدای آن‌ها نرم‌تر و شیرین‌تر از دیگر طوطی‌ها می‌باشد. این مورد نیز از طوطی‌های سخنگو محبوب هستند.

طوطی آمازون

نژاد طوطی آمازون رنگارنگ و بسیار چشم‌ نواز هستند. این پرندگان مهارت بسیار بالایی در تلفظ کلمات دارند. از طرفی به دلیل داشتن واضح‌ترین صدا بیش از سایر نژادها مورد توجه قرار می‌گیرند. به این منظور که کلمات را کاملاً واضح بیان می‌کنند.

طوطی اکلکتوس

طوطی اکلکتوس توانایی تقلید گفتار فوق‌العاده‌ای دارد. سریع‌تر از سایر نژادها کلمات را یاد می‌گیرند و برای صاحبانشان همدم‌های بسیار خوبی هستند. این پرندگان حدود ۳۰ سال عمر می‌کنند.

طوطی سخنگوی پارکت

یکی از محبوب‌ترین انواع طوطی سخنگوی فارسی پارکت است که از آن با عنوان شاه طوطی کواکر نیز یاد می‌شود. این نژاد توانایی بالقوه‌ای در یادگیری واژگان و حتی جملات دارند. همچنین بسیار اجتماعی‌ بوده و شرایط نگهداری از آن‌ها بسیار راحت‌تر از دیگر گونه‌ها است.

طوطی برزیلی

یکی دیگر از محبوب ترین طوطی ها در میان مردم جهان و یا حتی ایران، طوطی برزیلی است که در مقاله نگهداری طوطی برزیلی به صورت کامل در مورد آن توضیح داده ایم.

شرایط نگهداری

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام نگهداری از طوطی سخنگو ایرانی باید به آن توجه شود، قفس پرنده است. در کل برای همه‌ انواع طوطی سخنگو بهتر است قفس تا حد امکان بزرگ باشد، به اندازه‌ای که بتواند به راحتی در آن حرکت و حتی پرواز کند. غذای آن‌ها باید متنوع و بسیار مقوی باشد.

این پرندگان نسبت به بهداشت بسیار حساس‌اند. همه‌ انواع طوطی سخنگوی ایرانی شخصیتی بازیگوش دارند. از این رو آرام بودن، نشستن در کف قفس و پرهای نامرتب و کنده شده نشانه‌های بروز بیماری بوده که باید سریعاً به دامپزشک مراجعه شود.

آشیانه این پرندگان

آشیانه‌ این پرندگان بهتر است در مکانی که نور کافی و تهویه‌ مناسب داشته باشد، قرار گیرد. درون قفس نیز باید تخته‌هایی چوبی در طبقات مختلف به منظور تقویت پاهایشان قرار داده شود. معمولا انواع طوطی سخنگو فارسی در فصل زمستان و بهار تولید مثل می‌کنند.

همچنین بهتر است این پرندگان  با نژادهای دیگر در یک قفس نگهداری نشوند. زیرا این حیوانات معمولا شخصیت حکم‌ فرمایی دارند و به احتمال زیاد با نژادهای دیگر بر سر قلمرو خود درگیر خواهند شد.

تولید مثل این پرندگان

در فصل تولید مثل غذای آن‌ها باید بسیار مقوی و متنوع‌تر باشد تا بتوانند به راحتی جفت‌گیری کنند. همان‌طور که می‌دانید همه‌ طوطی‌ها شخصیتی اجتماعی دارند و به شدت با صاحبشان انس می‌گیرند. از این رو باید در همان بدو ورودشان به خانه مرزبندی‌هایی برایشان تعیین شود.

مثلا نباید تمام طول روز با آن‌ها بازی کرد. زیرا در صورت عدم توجه به شدت پر سر و صدا شده و اعمال مخربی از خود بروز می‌دهند. به همین دلیل لازم است ساعاتی از روز را به تنهایی سپری کرده تا بیاموزند خود را سرگرم کنند. آن‌ها همچنین علاقه‌ بسیار زیادی به بازی با وسایل مختلف دارند. بنابراین باید برای آن‌ها اسباب‌بازی‌های مختلفی تهیه و در اختیارشان قرار داد. غذای آن‌ها باید ترکیبی از انواع میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌های غنی شده با ویتامین‌ها و… باشد.

چگونه یک طوطی سخنگو داشته باشیم؟

یکی از دوست داشتنی ترین صفات طوطی ها برای افراد توانایی صحبت کردن یا تقلید از صدا است. توانایی صوتی در بین گونه های مختلف متفاوت است. برخی صدای بلند وبعضی دیگر صدای آرام تری دارند. برخی می توانند به زبان انسانی صحبت کنند. این در حالیست که دیگران ممکن است فقط سوت زدن را یاد بگیرند.

بهترین تقلید از گفتار انسان توسط طوطی کاسکو، طوطی آمازون، پاراکیت و طوطی گردن حلقه ای هندی انجام می گیرد. اما مرغ عشق و عروس هلندی و سایر طوطی ها نیز با آموزش درست می توانند به یک طوطی سخنگوی بسیار خوب تبدیل شوند. با این حال، فقط به این دلیل که یک گونه «طوطی سخنگو» شناخته می شود، به این معنی نیست که همه پرندگان آن نوع به خوبی صحبت خواهد کرد.

ممکن است پرنده خاصی از این انواع قادر به صحبت نباشد یا علاقه ای به این کار نشان ندهد. کاسکو از نظر هوش و توانایی گفتاری، برترین گونه پرندگان است. برخی از محققان معتقدند که کاسکو می تواند با آموزش گسترده 500 و حتی تا 1000 کلمه صحبت کند. هر دو جنس نر و ماده کاسکو می توانند با آموزش صحیح از دوران کودکی به خوبی به یک طوطی سخنگو تبدیل شوند. در دیگر گونه های طوطی اما آموزش صحبت کردن به پرنده نر راحت تر انجام می گیرد.

1 دیدگاه

 1. 17 اکتبر , 2023
  ساینا ح

  ببخشید عروس هلندی ماده هم حرف میزنه؟

  پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.