پرنده زینتی

پرنده زینتی
4 آوریل , 2021 بدون نظر

انسان‌ها از گذشته‌های دور به انواع پرنده زینتی و انواع پرندگان زینتی به‌عنوان حیوان خانگی علاقه بسیار زیادی داشته‌اند. حتی برخی از مردم در زمانی که ارتباطات بین مناطق مختلف بسیار سخت بود، پرنده‌های زیبا را از نقاط مختلف دنیا به نقطه‌ای دیگر جابه‌جا می‌کردند. گاهی از این طریق سودهای کلانی نیز به دست می‌آوردند.

ایرانیان از زمان‌های گذشته به پرنده‌هایی مانند طوطی علاقه‌مند بودند و بسیاری از افراد متمول این پرنده زیبا را در خانه خود نگه می‌داشتند. پرندگان زینتی به دلیل ظاهر زیبایی که دارند مورد توجه انسان واقع می‌شوند. در بعضی از آن‌ها ویژگی‌هایی مانند آوازخوانی یا ناطق بودن، سبب محبوبیت بیشتر این موجودات زیبا می‌شود.

قیمت پرنده زینتی

قیمت پرنده زینتی بر اساس نوع، سن و نژاد آن متفاوت است. از سمتی غذای پرنده زینتی، بر همین اساس ونوع هر پرنده دارای قیمت متفاوتی خواهد بود. در این مطلب سعی داریم بعضی از محبوب‌ترین‌ انواع پرنده‌های زینتی و ویژگی‌های کلی آن‌ها را بیان کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عروس هلندی

عروس هلندی یکی از انواع پرنده زینتی و از گونه طوطی‌ها بوده که در واقع بومی نواحی گرمسیری قاره استرالیا است. این پرنده زیبا و خوش‌ نگار به دلیل برخورداری از ویژگی‌های مثبت، در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد و به نواحی مختلفی ارسال می‌شود.

این پرنده با نواحی مختلف سازگاری دارد و به دلیل کم سر‌ و صدا بودن، به یکی از محبوب‌ترین پرنده‌های زینتی تبدیل شده است. عروس هلندی می‌تواند به مدت تقریبا طولانی در یک محیط تنها بماند و مانند سایر پرندگان بی‌قراری خود را با ایجاد سر و صدای زیاد بروز نمی‌دهد.

عروس هلندی پرنده زینتی

همچنین عمر تقریبا طولانی این پرنده خوش رنگ و نگار، یکی دیگر از دلایل اصلی محبوبیت این پرنده است. عروس هلندی بین 10 تا 20 سال عمر می‌کند و در مواردی مشاهده شده که عمر این پرنده حتی به 25 سال نیز می‌رسد.
پرهای عروس هلندی رنگ‌های زیبایی دارد. در بسیاری از این پرندگان رنگ پرها خاکستری، زرد و صورتی است. رنگ پرهای گونه‌های نر و ماده این پرنده با یکدیگر فرق می‌کند و وزن و طول آن‌ها نیز با هم یکسان نیست.

نگهداری کاسکو به عنوان پرنده زینتی

کاسکو ها یکی از انواع پرندگان زینتی بسیار محبوب در جهان هستند. خواستگاه آن‌ها جنگل‌های آفریقایی شناخته شده است. این پرنده‌ها به دلیل هوش بسیار بالایی که دارند لقب انیشتین دنیای پرندگان را به خود اختصاص داده‌اند. این پرندگان ضمن برخورداری از ظاهری زیبا و هوش بسیار زیاد، توانایی صحبت کردن و تقلید صداهای اطراف را نیز دارند.
در مطالعات انجام شده بر این پرنده زیبا مشخص شده است که توانایی تکلم کاسکو از هوش بسیار زیاد آن نشات می‌گیرد.

پرنده زینتی

این پرنده اجتماعی با انسان‌ها رابطه نسبتا خوبی دارد و یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های طوطی انس گرفته با انسان است. کاسکوها از ظاهر زیبایی برخوردار هستند. عمدتا رنگ بدن آن‌ها خاکستری است و دم این پرندگان رنگ قرمز زیبایی دارد. این موجود دوست‌داشتنی بیش از سایر انواع پرندهگان زینتی عمر می‌کند. در بسیاری از موارد عمر آن‌ها به 30 سال می‌رسد.

مرغ عشق

مرغ عشق یا باجریگارد یک نوع طوطی به‌شمار می‌آید. این روز‌ها به‌عنوان پرنده زینتی در بسیاری از خانه‌ها نگهداری می‌شود. باجریگارد یک واژه انگلیسی و برگرفته از واژگان استرالیایی به معنی غذای زیاد است.

تصور می‌شود وجه تسمیه این پرنده به دلیل فراوان بودن غذا در محیط کشف این پرنده باشد. زیرا معمولا مرغ عشق‌ها در محیطی رشد و تولید مثل می‌کنند که غذا به فراوانی یافت شود. از زمان کشف این پرندگان کوچک و زیبا زمان زیادی نمی‌گذرد و مرغ‌ عشق‌ها برای نخستین مرتبه در سال 1805 کشف شدند. پس از کشف این طوطی‌های زیبا، بازرگانان آن‌ها را به انگستان بردند و از آنجا به سایر نقاط دنیا نقل مکان کردند.

سازگاری این پرنده زینتی با محیط

مرغ عشق در بین انواع پرنده زینتی سازگاری بسیار زیادی با محیط‌های مختلف به‌ویژه با انسان‌ها دارد و به‌راحتی اهلی می‌شود. بر خلاف تصور بسیاری از مردم مرغ عشق جزو پرندگان سخنگو است و از پرنده‌ای مانند عروس هلندی توانایی بسیار بیشتری در سخن گفتن دارد.

نکته‌ای که در تربیت مرغ عشق به‌عنوان یک پرنده ناطق باید مد نظر داشت، آموزش جوجه نابالغ این پرنده است. به عبارت دیگر مرغ عشق بعد از بالغ شدن توانایی یادگیری کلمات را از دست می‌دهد. همچنین جوجه‌ای که تحت آموزش قرار می‌گیرد باید در یک محیط تنها و به دور از سایر پرندگان نگهداری شود.

عمر این پرنده به نسبت سایر پرندگان زینتی کوتاه بوده و معمولا بسته به نژاد آن از 2 الی 10 سال متغیر است. مرغ عشق‌ها در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شوند ولی رنگ غالب در بیشتر این پرندگان سبز یا آبی است.

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی به‌عنوان یک پرنده زینتی در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد. زادگاه و خواستگاه اولیه این کوتوله برزیلی کشور برزیل بوده که به مرور زمان به نقاط مختلفی از دنیا برده شده است. کوتوله برزیلی یا طوطی برزیلی یک پرنده سازگار با محیط‌های مختلف و به‌ویژه انسان‌ها است، اما برخلاف برخورد مهربان او با انسان، در مقابل هم‌نوعان خود خشونت زیادی به خرج می‌دهد. به همین دلیل اگر در خانه یک جفت طوطی برزیلی نگهداری می‌کنید مطمئن شوید که با یکدیگر سازگار هستند.

اهلی شدن این پرنده زینتی

این پرنده زینتی در سنین کم به‌راحتی اهلی می‌شود و با انسان انس می‌گیرد. اما هر چه سن آن بالاتر می‌رود آموزش آن نیز سخت‌تر خواهد شد. کوتوله برزیلی یک پرنده بسیار شاد و پر جنب ‌و جوش است به همین دلیل اگر آن را در قفس نگه می‌دارید، باید یک فقس بزرگ برای این کوتوله زیبا تهیه کنید.

این پرنده زیبا پس از آموزش دیدن به شدت به صاحب خود وفادار خواهد بود. در بسیاری از موارد حتی اگر شرایط پرواز برای او فراهم باشد، صاحب خود را ترک نمی‌کند.
عمر کوتوله برزیلی تقریبا کوتاه بوده و از 10 تا 12 سال متغییر است. این پرنده را نباید در محیط سرد یا در معرض نور شدید آفتاب قرار داد زیرا به‌سرعت مریض می‌شود. رنگ غالب در این پرنده سبز چمنی با سینه‌ای قرمز یا زرد است.

جمع بندی درباره پرنده زینتی

انسان‌ها همواره تمایل داشته‌اند از میان حیوانات مختلف برای خود همدم‌هایی برگزینند. چه همدمی بهتر از یکی از انواع پرنده زینتی و بی‌آزار می‌تواند آدمیان را سرگرم کند؟ پرندگان زینتی در بسیاری از موارد از ویژگی‌هایی مانند ناطق بودن یا آوازخوانی برخوردار هستند و این ویژگی بر اهمیت و ارزش آن‌ها می‌افزاید. در این مطلب چند نمونه از محبوب‌ترین پرندگان زینتی و خصوصیات کلی آن‌ها را معرفی کردیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.