زراعت گندم

زراعت گندم
5 ژوئن , 2021 بدون نظر

درباره زراعت گندم

کاشت و پرورش و زراعت گندم، جو دوسر، ارزن و سایر غلات بسیار راحت‌تر از اکثر میوه‌ها و سبزیجات است. با این حال،  اکثر افراد تمایلی به کاشت این گیاهان ندارند و مایل هستند در مزارع خود به کشت صیفی‌جات و میوه‌ها بپردازند. افراد معمولا ترجیح می‌دهند محصولاتی مانند انواع خوراکی‌ها، آرد، آرد ذرت و غیره را به صورت آماده از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنند.

افسانه ای درباره پرورش غلات

پرورش غلات نیاز به دانش تخصصی زیادی ندارد، اما چندین افسانه در میان مردم رواج دارد که آنها را از انجام این کار، منصرف می‌کند.

افسانه‌ی اول

افسانه‌ی اول این است که آن‌ها فکر می‌کنند برای تولید حتی چند کیلوگرم آرد، به چندین هکتار زمین نیاز است. اما این گونه نیست، یک حیاط با اندازه‌ی متوسط، فضای کافی برای زراعت گندم است. یک پیمانه گندم برای پخت 90 قرص نان کافی خواهد بود. حتی یک ردیف از باغچه‌ای که در آن سبزیجات مورد علاقه‌ی خود را می‌کارید، برای انجام این کار کافی است.

افسانه‌ی دوم

افسانه دوم این است که برای برداشت غلات و تبدیل آن‌ها به غذا، به تجهیزات خاصی نیاز دارید. اما در حقیقت این طور نیست. شما می‌توانید به طور سنتی دانه‌ها را با داس برداشت کنید، همچنین می‌توانید ساقه‌ها را با یک جفت قیچی هرس یا یک ماشین شمشادزن، جدا کنید.

خرمن‌کوبی و جدا کردن دانه‌ها از سرشاخه‌ی بذرها، به همان راحتی کوبیدن ساقه‌ها با چوب است. غربال کردن، جداسازی پوسته یا سبوس (پوشش ورق مانند اطراف دانه) با یک فن خانگی کوچک به راحتی قابل انجام است. حتی با کمک یک مخلوط‌کن باکیفیت، به عنوان دستگاه آسیاب‌کن دانه‌ها و تبدیل آن‌ها به آرد، می‌توانید این کار را انجام دهید.

طبقه‌بندی گندم‌ها برای زراعت گندم

گندم بیش از 30 زیرگونه دارد که بعضی از آن‌ها زراعت می‌شوند و برخی هم به صورت طبیعی رشد می‌کنند. یک گونه‌ی گندم با توجه به تعداد و ترکیب کروموزوم‌ها و ساختار سرشاخه (سنبله) گیاه طبقه‌بندی می‌شود. کروموزوم‌ها حامل اطلاعات ژنتیکی در سلول گیاه هستند.

طبقه‌بندی گندم‌ها، به این صورت است:

 • دیپلوئید: گونه‌های اولیه و کاشت شده‌ی گندم تک‌دانه
 • تتراپلوئید: دوروم، گندم شعیر ابلیس و گندم‌های لهستانی
 • هگزاپلوئید: گندم‌های آلمانی و بیشتر گندم‌های رایج

جزئیات برای پرورش رایج‌ترین غلات

گندم بیش از ده هزار سال است که در داخل زمین کشت می‌شود. آن‌ها در طیف متنوعی از مناطق آب و هوایی و خاک رشد می‌کنند. هزاران نوع گندم وجود دارند که در دو فصل بهار و زمستان رشد می‌کنند. به آنها گندم‌ زمستانه و گندم بهاره گفته می‌شود.

 گندم بهاره

گندم بهاره در اوایل بهار کاشت و در اواخر تابستان برداشت می‌شود.

گندم زمستانه

گندم زمستانه در پاییز کاشت و در تابستان برداشت می‌شود.

تشخیص انواع دانه‌ها جهت زراعت گندم

 1. گندم : می‌توانید نوع بهاره یا زمستانه‌ی آن را با توجه به فصل کاشت، انتخاب کنید. انواع گندم زبره‌ی قرمز، معمولا برای پخت استفاده می‌شوند و در هر دو فصل سرد و گرم، وجود دارند.
 2. ارزن : در خاک ضعیف، خوب رشد می‌کند و در کمتر از 30 روز بالغ می‌شود. می‌توانید آن را در بهار یا تابستان، در هر زمان که تمایل داشتید، بکارید.
 3. چاودار: در خاک ضعیف رشد می‌کند و نسبت به گندم بیشتر سرما را تحمل خواهد کرد.
 4. گندم آلمانی: دانه‌ی این گندم، فصل یا شرایط آب و هوایی خنک و همچنین خاک بد و شرایط خشک را تحمل می‌کند.
 5. جو دوسر: در شرایط آب و هوایی گرم و برای برداشت این محصول در فصل بهار، آن را در پاییز بکارید و در آب و هوای سرد برای برداشت این دانه در تابستان، آن را در اوایل بهار بکارید.
 6. ذرت: آن‌ها به فصل گرم و خاک غنی احتیاج دارند و نیاز به خرمن کوبی ندارند، فقط دانه‌ها را با دست خارج کرده و ذخیره کنید.
 7. جو: اگر می‌خواهید جو را در اواخر بهار برداشت کنید، پس آن را در اوایل بهار بکارید یا می‌توانید این محصول را در فصل پاییز بکارید تا در بهار بعدی آن را برداشت کنید.
 8. گندم سیاه : دانه‌ای متعلق به آب و هوای گرم است که در خاک ضعیف به خوبی رشد می‌کند و در 75 روز بالغ می‌شود.
 9. برنج: نیازی به داشتن شالیزار برنج نیست، اما باید خاک آن را مرتبا مرطوب نگه دارید. در غیر این صورت، این دانه همانند بیشتر غلات دیگر رشد می‌کند، ولی پوسته‌ی آن سفت می‌شود.

روش‌های زراعت گندم

بعضی از دانه‌های گرمسیری در کمتر از 30 روز پس از جوانه زدن بالغ می‌شوند، در حالی که دانه‌های سردسیری، ممکن است به 9 ماه زمان نیاز داشته باشند. در ادامه، با روش‌های زراعت گندم آشنا می‌شوید:

اولین مرحله از زراعت گندم

زمانی که ساقه شروع به تغییر رنگ از سبز به قهوه‌ای می‌کند، برداشت دانه‌ها با استفاده از داس یا ابزارهای دیگر، شروع می‌شود. برای این کار، باید ساقه‌ها را درست در سطح زمین قطع کنید.

مرحله دوم

ساقه‌ها را به صورت دسته‌ای با ریسمان ببندید و آن‌ها را حدود دو هفته در محلی به دور از باران قرار دهید و بگذارید تا عمل خشک شدن به صورت کامل انجام شود. می‌توانید تا زمان خشک شدن، آن‌ها را بر روی زمین بگذارید یا از سقف انبار یا ایوان آویزان کنید.

مرحله سوم

در این بخش از زراعت گندم؛ یک عدد پارچه‌ی برزنت یا ملافه لازم است، آن را بر روی زمین پهن کنید، سپس بر روی ساقه‌ها با یک ابزار چوبی ضربه بزنید تا دانه‌ها از سر بذرها (غلاف) بیرون بریزند. (به این کار خرمن‌کوبی می‌گویند.)

مرحله چهارم

دانه‌ها را در یک کاسه یا سطل بزرگ جمع کنید. سپس یک فن را با سرعت باد متوسط بر روی آن تنظیم کنید. سرعت باد فن را زیاد کنید تا حدی که بتواند پوسته را جدا کند اما نه آنقدر زیاد که دانه‌ها را پراکنده کند. این کار خیلی سخت نیست، زیرا پوشش اطراف دانه بسیار سبک‌تر از خود دانه است و به راحتی جدا می‌شود. پس از آن، با دست خود، به اندازه‌ی یک مشت از دانه را برداشته و به داخل ظرف دیگری بریزید و اجازه دهید تا همانطور که دانه‌ها را به داخل ظرف می‌ریزید، نسیم فن پوسته‌‌ها را از آن‌ها جدا کند. (این کار غربال کردن نام دارد)

مرحله پنجم

دانه‌های تمیز شده را در ظروف شیشه‌ای بریزید و سپس آن‌ها را در یک جای تاریک و خنک نگهداری کنید.

مرحله ششم

در مرحله‌ی آخر از زراعت گندم، دانه‌ها را در صورت لزوم با مخلوط‌کن یا دستگاه آسیاب‌کن آشپزخانه، آسیاب کنید.

سخن پایانی

گندم به عنوان یک ماده‌ی اولیه برای تهیه‌ی نان، شیرینی، ماکارونی و غیره ضروری است، بسیاری از افراد در هر وعده‌ی غذایی خود از محصولات حاوی گندم استفاده می‌کنند.

محصولات گندمی به دلیل طعم و مزه و به دلیل مزایای تغذیه‌ای خود ارزشمند هستند. گندم به راحتی قابل استفاده و ذخیره است. شما نیز می‌توانید خودتان به زراعت گندم بپردازید. پروش غلات به دانش تخصصی بسیار و چندین هکتار زمین نیاز ندارد. یک حیاط با اندازه‌ی متوسط، فضای کافی برای زراعت گندم است. حتی یک ردیف از باغچه‌ی سبزیجات شما برای انجام این کار کافی است.

مطالب مرتبط :

منابع:

https://kids.britannica.com/

https://www.agriculture.com

https://modernfarmer.com/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.