چگونه پرنده خود را حمام کنیم؟

پرنده خود را حمام
6 اکتبر , 2022 بدون نظر

اگر به ‌تازگی پرنده‌ای را به سرپرستی گرفته‌اید و نمی‌دانید چطور پرنده خود را حمام کنید، این مقاله از دانه مارکت را برای شما آماده کرده‌ایم. چرا که صاحبان جدید پرندگان، اغلب در مورد روش‌های مناسب حمام کردن حیوانات خانگی خود سوالاتی دارند. حقیقت این است که در این رابطه چند پاسخ درست وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به این نکات و از راه‌های مختلف، پرنده خود را به خوبی حمام کنید. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ضرورت نظافت برای پرندگان

هر پرنده‌ای خاص است و به همین دلیل ویژگی‌های منحصر به ‌فردی را در رفتار نظافت از خود نشان می‌دهد. مثلاً برخی از پرندگان دوست دارند در آب بازی کنند و از وقت خود در حمام لذت می‌برند. در مقابل بعضی از پرندگان دیگر، بودن در آب و وقت گذراندن در حمام را دوست ندارند. با این ‌حال نباید فراموش کرد که دوش گرفتن بخشی از فعالیت‌های نظافت طبیعی آنها در طبیعت است. از این رو صاحب پرنده باید تلاش کند روشی که پرنده‌اش با آن راحت‌تر است را پیدا کند تا حمام کردن پرنده راحت‌تر شود.

فراموش نکنید که نظافت بخش مهمی از زندگی پرنده خانگی شما را تشکیل می‌دهد. در نتیجه بهتر است با انتخاب بهترین روش به انجام این فرایند مهم بپردازید. همچنین توجه داشته باشید که برای حمام کردن قوانینی وجود دارد که در صورت در نظر گرفتن آنها می‌توانید روش حمام کردن بهتری داشته باشید.

قوانین حمام کردن پرندگان

در حالی ‌که روش‌های مختلف حمام کردن فراوان است، چند قانون ساده برای حمام کردن همه پرندگان خانگی وجود دارد:

  1. فقط از آب ساده و شفاف استفاده کنید: اگرچه برخی از شرکت‌های عرضه‌ کننده حیوانات خانگی، شامپوهای تجاری را به بازار عرضه می‌کنند، همچنان بهترین و مطمئن‌ترین راه برای حمام کردن پرنده، آب ساده است. پرندگان روغن مخصوصی تولید می‌کنند که پرهای خود را با آن پُر کرده که می‌توانید آن را با استفاده از صابون یا مواد شوینده از بین ببرید. اما از بین ‌بردن این روغن به پرهای پرندگان آسیب می‌زند.
  2. پرنده خود را فقط در گرم‌ترین زمان روز حمام کنید: حیوان خانگی خود را در یک بخش گرم از روز حمام کنید تا پرهای پرنده‌تان فرصتی برای خشک ‌شدن کامل قبل از کاهش دما به سمت شب را داشته باشند و به آن‌ها آسیبی وارد نشود.
  3. اطمینان حاصل کنید که آب در دمای مناسبی قرار دارد: آبی که خیلی گرم یا سرد است، ممکن است به سیستم عصبی پرنده شوک وارد کرده یا باعث سوختگی و مشکلات جدی دیگر شود. همیشه قبل از حمام کردن پرنده، دمای آب را بررسی کنید. بسیاری از پرندگان ترجیح می‌دهند آب حمام آنها ولرم یا مانند دمای اتاق باشد.
  4. هرگز پرهای پرنده خود را کامل خیس نکنید: در طبیعت پرندگان هرگز اجازه نمی‌دهند که پرهای آنها کاملاً خیس شود. چرا که این امر می‌تواند منجر به از دست ‌دادن گرمای بدن و اختلال در پرواز گردد؛ بنابراین به جز در شرایط شدید هرگز نباید یک پرنده خانگی را کاملاً خیس کنید. اگر همیشه از این قوانین ساده حمام کردن پیروی ‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که زمان حمام کردن حیوان خانگی شما یک فعالیت ایمن خواهد بود و مهم نیست چه روشی برای حمام کردن دارید.

پرنده خود را حمام

بررسی روش‌های رایج حمام کردن پرندگان

همانطور که همه پرندگان از یک نوع غذای پرنده تغذیه نمی‌کنند، چند روش مختلف برای حمام کردن نیز وجود دارد که معمولاً پرورش دهندگان در طول زمان پی می‌برند، پرنده آنها از کدام یک از آنها لذت می‌برد. زیرا پرندگان در روش‌هایی که برای حمام کردن انتخاب می‌کنند، بسیار متفاوت هستند. برخی از پرندگان عاشق احساس یک دوش هستند. برخی ترجیح می‌دهند در یک مه خوب در حمام باشند و برخی دوست دارند خود را در یک حوض آب غوطه‌ور کنند. از این رو بد نیست تکنیک‌های زیر را در خانه با حیوان خانگی خود امتحان کنید تا ببینید کدام یک از آنها برای او بهتر است.

روش با هم دوش گرفتن

پرندگان به طور طبیعی موجوداتی اجتماعی هستند. از این رو ممکن است از دوش گرفتن با صاحب خود لذت ببرند. در این رابطه حتی محصولات مختلف حمام پرندگان مانند حمام‌های مخصوص و اسپری‌هایی وجود دارند. پس اگر دوست دارید حیوان خانگی خود را با حمام آشنا کنید، در ابتدا بهتر است این کار را با حوصله زیاد انجام دهید. مثلاً قبل از متقاعد کردن پرنده برای ملحق شدن به شما، اجازه دهید شما را زیر دوش تماشا کند. او باید خودش تصمیم بگیرد که دوش گرفتن یک چیز دوستانه است و هیچ تهدیدی برای امنیت او به حساب نمی‌آید.

 روش مه با آب

پخش مه ریز از یک بطری اسپری تمیز، روش انتخابی برخی از پرندگان برای حمام کردن است. بسیاری از گونه‌های پرندگان خانگی از زیستگاه‌هایی با آب ‌و هوای بسیار گرم و مرطوب به خانه‌های ما می‌آیند. از این رو استفاده از این اسپری‌ها به آبرسانی مجدد حفره‌های بینی و همچنین تمیز کردن پرهای آنها کمک می‌کند. برای این کار شما می‌توانید یک بطری اسپری مداوم بخرید تا یک جریان ثابت از مه را برای حیوان خانگی خود ایجاد کنید.

غوطه‌ور شدن در سینک یا حوض

بسیاری از پرندگان دوست دارند خود را در یک استخر یا آب ساکن فرو ببرند. سعی کنید کمی آب گرم را در سینک خود جمع کنید و پرنده را در آن قرار دهید. این احتمال وجود دارد که پرنده شما، غریزه طبیعی حمام کردن را از آنجا فرا گیرد و با خوشحالی و در کمترین زمان به اطراف آب بپاشد. از این رو به سطح آب توجه داشته باشید و اجازه ندهید که پرنده‌تان کاملاً خیس شود. همچنین فراموش نکنید که بسیاری از اوقات پرنده‌ای که در دستان صاحبش استحمام می‌کند، احساس امنیت بیشتری دارد و شما می‌توانید از این روش برای حمام کردن پرنده خود استفاده کنید.

پرنده خود را حمام

از برگ‌های مرطوب استفاده کنید

پرندگان کوچک‌تر گاهی اوقات از غلتیدن روی برگ‌های خیس لذت می‌برند. برای این کار شما می‌توانید به ‌سادگی برگ‌های چغندر سوئیسی، کلم ‌پیچ، کاهو یا انواع دیگر سبزیجات را خیس کرده و آنها را در کف محوطه قفس یا روی یک بشقاب یا کاسه کم‌ عمق قرار دهید. با این کار پرندگان ممکن است از تماس با برگ‌ها لذت ببرند و آب را روی پرهای خود بپاشند که باعث از بین ‌رفتن شوره و گرد و غبار آنها می‌شود.

در نتیجه با کمک این روش‌ها شما می‌توانید، متوجه شوید که پرنده‌تان از کدام حمام استقبال می‌کند و سپس آن را به عنوان روش دائمی استحمام او برگزینید. همچنین بهتر است هفته‌ای یک ‌بار پرنده خانگی خود را حمام کنید و به سلامت، نظافت و امنیت او توجه ویژه‌ای داشته باشید. در همین راستا می‌توانید مقاله دیگر ما با عنوان « آیا گربه‌ها و پرندگان خانگی می‌توانند در کنار هم زندگی کنند؟ » را نیز مطالعه نمایید و بهترین محیط را برای پرورش و نگهداری از حیوانات خانگی خود ایجاد کنید.

سخن آخر

نظافت برای پرندگان اهمیت زیادی دارد و برای همین یکی از مسائل مهم در زمینه نگهداری از پرنده‌های خانگی، نحوه استحمام آنها است. از این رو در این مطلب از دانه مارکت به بررسی چگونگی حمام کردن پرندگان و قوانین و روش‌های استحمام پرداختیم. با این حال شما نیز می‌توانید تجربه خود را از حمام کردن پرنده‌تان با ما در میان بگذارید و در صورت تمایل، این مقاله را برای افراد علاقمند ارسال کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.