قناری سرخ – نگهداری قناری سرخ

قناری قرمز
28 فوریه , 2021 1 دیدگاه

قناری‌ سرخ یکی از انواع قناری و پرندگان زیبا و خوش صدایی است که تفاوت آن‌ها فقط در رنگ پرهایشان است. قناری سرخ گونه‌ای از این پرنده‌ها است که رنگ بدنش در صورت داشتن تغذیه‌ای خاص تغییر می‌کند.

قناری‌های سرخ نژادی از قناری ‌ها هستند. که برخلاف آن‌ها برای رسیدن به رنگ قرمز یا نارنجی عمیق، باید یک رژیم غذایی خاص برای آن‌ها در نظر گرفت. از این نوع رژیم با عنوان تغذیه‌ رنگ نیز یاد می‌شود. این پرندگان بیشتر به خاطر پرهایشان مشهورند. از انواع مختلف آن‌ها می‌توان به قناری سرخ هلندی، قناری سرخ رسمی و قناری سرخ دارچینی اشاره کرد. از این رو صاحبان این گروه از پرنده‌ها می‌توانند در رنگ‌بندی آن‌ها تأثیرگذار باشند. ما در این مقاله به معرفی انواع نژاد این پرنده می‌پردازیم. بنابراین جهت آشنایی بیشتر با این گروه از قناری‌ها با ما همراه باشید.

ویژگی‌های انواع قناری سرخ

قناری اورجینال در اصل یک فنچ سبز رنگ بوده که به دلیل آواز دلنشینش مشهور شده است. واردات این پرندگان در اواخر سال ۱۵۰۰ شروع شد. سپس اروپائیان به تکثیر و پرورش انواع مختلف آن‌ها اقدام کردند. از این رو امروزه نژادهای مختلفی از قناری در جهان یافت می‌شود که حتی شباهتی به جد وحشی خود در جزایر قناری ندارند.

قناری سرخ هلندی، قناری سرخ رسمی و قناری سرخ دارچینی سه نوع پرنده‌ زیبا به شمار می‌روند که طرفداران خاص خود را دارند. این گونه از قناری‌ها رفتاری ملایم و آرام دارند. با این که به نوازش و تماس نزدیک با انسان‌ها علاقه‌ای ندارند، اما هنگام دست زدن به آن‌ها نیز گاز نمی‌گیرند.

صدای قناری سرخ

این پرنده برای کسانی که دوست دارند ‌گاهی صدای آواز ملایم در فضای خانه‌شان بپیچد، بسیار مناسب است. با این حال از زندگی با انسان‌ها لذت می‌برند. این نژاد بیشتر به خاطر رنگ پرهایشان نگهداری و پرورش داده می‌شوند. اگر به صورت جفت نگهداری شوند، بسیار خوشحال و شاداب خواهند بود.

شخصیت آرام این پرنده

به دلیل شخصیت آرامشان، پرنده‌ نر و ماده در کنار هم زندگی کاملاً آرام و سازگاری خواهند داشت. این قناری‌ها در صورت داشتن تغذیه‌ سالم و مراقبت صحیح ۱۰ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. تفاوت بین سه قناری سرخ هلندی٬ رسمی و دارچینی در درجه‌ قرمزی پرهایشان است. قناری سرخ رسمی، قرمز تندتری نسبت به سایرین دارد.

قناری سرخ

شرایط نگهداری

این گونه از پرندگان نیازمند فضای زیادی نیستند. از این رو افراد می‌توانند بر اساس بودجه‌ خود یک قفس مناسب را تهیه کنند. فقط هنگام خریدن قفس باید به فاصله‌ میله‌ها نسبت به هم دقت کرد. زیرا قناری‌های سرخ جثه‌ کوچکی دارند. غذای آن‌ها باید از میوه‌ها و سبزیجات تازه و سالم تأمین شود.

غذای قناری که به این پرندگان داده می‌شود، باید کاملاً خرد و یا حتی رنده شود. به دلیل تغذیه‌ رنگی ممکن است اطراف پرنده کاملاً کثیف و نامرتب شود. به همین دلیل قفس آن‌ها را باید در مکانی به دور از موکت و فرش‌های روشن قرار داد. لانه‌ آن‌ها باید روزانه شسته و تمیز شود.

علاقه به موسیقی

قناری سرخ علاقه‌ زیادی به موسیقی دارد. به همین دلیل در طول روز به خصوص زمانی که از خانه خارج می‌شوید، باید برای آن‌ها موسیقی ملایم پخش شود. برای رسیدن به رنگ‌های سرخ هلندی، رسمی و دارچینی لازم است غذاهای رنگی مناسبی را برایشان فراهم کنید.

این غذاها می‌توانند شامل مواد طبیعی مانند: هویج، فلفل قرمز، گیلاس، چغندر و یا هر ماده‌ دیگری به رنگ قرمز و نارنجی باشد. در کل رژیم غذایی و خوراکی‌هایی که در اختیار این پرندگان قرار داده می‌شود، تأثیر بسیار زیادی در رنگ پرهایشان می‌گذارد. البته تغذیه‌ رنگی این قناری‌ها باید از زمان رشد پرهای جدید آغاز شود. بنابراین نباید انتظار داشت که تغییر رنگ در پرهای قبلی آن‌ها صورت گیرد.

بیماری کنه

متأسفانه این نژاد مستعد بیماری کنه هستند که سیستم تنفسی آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. این بیماری قابل درمان است. بنابراین در صورت مشاهده‌ هرگونه تجمع پوسته‌ای در اطراف منقار، چشم‌ها و پاها که ممکن است در روز یا شب بیرون بزنند، باید فوراً به  دامپزشک مراجعه شود. آبله‌ قناری نیز که توسط پشه‌ها انتقال می‌یابند. که این بیماری تهدیدی جدی برای این گونه محسوب می‌شوند. به همین دلیل قفس آن‌ها به ویژه در فصل تابستان که پشه زیاد است، باید درون خانه نگهداری شود.

قناری سرخ

قیمت قناری سرخ

قیمت انواع قناری سرخ بسته به نژاد آن‌ها بین ۶۰ تا ۹۰ دلار متغیر است. این پرندگان را می‌توان در فروشگاه‌های بزرگ حیوانات خانگی، فروشگاه‌های پرندگان و یا مستقیماً از پرورش‌دهندگان خریداری کرد. این قناری‌ها برای کسانی که آواز قناری‌ها را دوست دارند، مناسب نیستند. زیرا همان‌طور که گفتیم این نژاد آواز نرم و ملایمی دارند. قناری‌های سرخ بسیار مقاوم و فعال‌اند که نگهداری از آن‌ها بسیار آسان است. بنابراین از این پرندگان فقط برای تزیین و نمایش می‌توان استفاده کرد.

اگر قصد خرید قناری سرخ را دارید باید ابتدا به اطلاعات کاملی در خصوص نگهداری آن‌ها دست پیدا کنید. برای خرید این پرنده زیبا و دوست داشتنی باید به مراکز معتبر فروش پرنده مراجعه کنید.

1 دیدگاه

  1. 17 اکتبر , 2023
    طوقی

    خیلی خوشگله اما حیف که گرونه

    پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.