طوطی کانور

طوطی کانور
10 ژوئن , 2021 1 دیدگاه

طوطی کانور یا Sun conure، نوعی طوطی است که بومی جنگل‌های ساحلی شمال شرقی آمریکای جنوبی‌، به ویژه شمال شرقی برزیل است. این نوع طوطی به دلیل از دست دادن زیستگاه طبیعی خود و نیز شکار شدن پیاپی توسط شکارچیان، جزو گونه‌های تحت خطر انقراض است. این گونه، در زیستگاه اصلی خود نیز به تعداد کم وجود دارد. و یا در برخی مناطق اصلا دیده نمی‌‌شود.

جالب است بدانید طوطی‌ کانور بسیار اجتماعی است. و به‌طور معمول در گروه‌هایی با حداکثر 30 طوطی هم‌نژاد خود، همراه هم زندگی می‌کنند. این طوطی‌ها را در حال جستجوی میوه، گل، انواع توت، دانه، آجیل و گاهی حشرات، مخصوصا در فصل تولید مثل که در رژیم غذایی‌شان به پروتئین بیشتری احتیاج دارند، مشاهده خواهید کرد.

طوطی کانور خورشیدی

اطلاعات کلی در مورد طوطی کانور خورشیدی

طوطی کانور خورشیدی می‌تواند 20 تا 30 سال عمر کند. البته این به شرطی است که تحت تاثیر شرایط آب و هوایی طبیعی و نیز به‌خاطر وجود انسان‌ها و خطراتی که برای طوطی ایجاد می‌کنند، در معرض خطر قرار نگیرد.

همچنین لازم به ذکر است که این حد از طول عمر برای این نوع طوطی خانگی به نحوه نگهداری از آن‌ها و نوع تغذیه‌شان نیز بستگی دارد. کانور خورشیدی در حدود 1 الی 3 سالگی تولید مثل می‌کند، اما برخی از آن‌ها زودتر از این موعد شروع به تولید مثل می‌کنند. طوطی کانور خورشیدی با افزایش سن قدرت باروری خود را از دست خواهد داد. و بعد از 9 یا 10 سالگی، دیگر قادر به باروری نیست.

در طوطی‌های کانور خورشیدی، جنس نر و ماده شبیه به هم هستند. اما برخی پرورش‌دهندگان ادعا می‌کنند که با توجه به شکل سر این طوطی، می‌توان جنسیت آن‌ها را حدس زد. ماده‌ها دارای سر گردتر و کوچک‌تر از نرها هستند. و نرها سر مربعی شکل با پیشانی صاف دارند.

شخصیت و رفتارشناسی این نوع طوطی

این طوطی‌ها اغلب قادر هستند از صاحبشان تقلید کنند و ادای او را در بیاورند. اما اگر این نکته برایتان جالب است، باید بدانید که طوطی کانکور به خوبی طوطی‌های نژاد بزرگ این کار را انجام نمی‌دهد. با این حال، برخی از آن‌ها می‌توانند به خوبی حرف بزنند.

 طوطی‌های کانور به دلیل شخصیت سرگرم‌کننده و رنگ‌های بسیار جالب و زیبایی که دارند، جزو پرندگان خانگی محبوب محسوب می‌شوند. همچنین بسیار کنجکاو و باذکاوت هستند. و توجه بسیار زیادی را از صاحبان خود طلب می‌کنند.

گاهی نیز برای جلب توجه کردن، با صدای بلند خود، نظر اطرافیان را به خود جلب می‌کنند. از آن‌جا که طوطی‌ها جونده‌های بسیار قدرتمندی هستند، باید به منظور رفع نیاز جویدنشان، برای آن‌ها اسباب‌بازی‌های مخصوص و یا سنگ معدنی مناسب تهیه کنید.

طوطی کانور علاقه شدیدی به بالا رفتن از وسایل مختلف دارد. و بسیار دوست داشتنی است. آن‌ها عاشق این هستند که در لانه‌ی مخصوص به خود استراحت کنند. و از اینکه در جای مشخصی بخوابند، لذت می‌برند. این نوع طوطی‌ها در طبیعت، زمان قابل توجهی را برای «شخصی‌سازی» مکان لانه‌سازی خود با منقارشان صرف می‌کنند که این یک رفتار طبیعی از سوی آنها است. این نوع طوطی از جویدن پارچه‌ها نیز بسیار لذت می‌برد. پس دقت داشته باشید که اگر این طوطی را در خانه نگهداری می‌کنید، جایی قرار بگیرد که به پارچه‌ها آسیبی نرساند.

 طلاعات کلی در مورد طوطی کانور سبز

زیستگاه طبیعی و اولیه طوطی کانور سبز، شامل قسمت‌هایی چون مناطق جنوبی آمریکا، برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و بولیوی است. این نوع طوطی، به شکل گروهی زندگی می‌کند. و بیشتر به درختان مرتفع و شاخه و برگ‌ها برای زندگی و گذراندن اوقات خود نیاز دارد. از دیگر دلایلی که این طوطی در بالای درختان به سر می‌برد، این است که می‌خواهد از شکارچیان دور بماند.

طوطی کانور سبز

طوطی کانور سبز جزو کوچک‌ترین طوطی‌‌های کانور محسوب می‌شود که دمی بلند در حدود 10 الی 15 سانتی‌متر دارد. و میانگین وزن او 70 گرم است. همچنین، رنگ سبز پسته‌ای رنگ اصلی بدن او است.

طوطی کانور سبز بسیار زیرک و باهوش است. و به دلیل هوش بالایی که دارد، محققان معتقد هستند در صورت تربیت و نگهداری نادرست، ممکن است دچار مشکلات رفتاری شود. اما طوطی کانور سبز نسبت به سایر طوطی‌های کانور آرام‌تر است. و به اندازه سایر طوطی‌های سخنگو، قادر به صحبت کردن نیست. در واقع او تنها می‌تواند کلمات محدودی را یاد گرفته و به شکل نامفهومی ادا کند.

طوطی کانور طلایی

طوطی کانور طلایی نیز بومی مناطق دور افتاده در کشور برزیل است. و مدت‌ها است در این منطقه به سر می‌برد. این طوطی، جزو قدیمی‌ترین طوطی‌های کشف شده است. متاسفانه زیستگاه طبیعی کانور طلایی نیز به دلیل دخالت شکارچیان و قاچاقچی‌های پرنده به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و تعداد آن‌ها در مقایسه با گذشته بسیار کاهش یافته است. اکنون این طوطی جزو گونه‌های تحت حفاظت قرار دارد.

این نوع طوطی طلایی، همان‌طور که از نام آن مشخص است، رنگ زرد بسیار درخشانی دارد. این رنگ را در قسمت‌های زیادی از بدن او می‌توانید ببینید. طوطی کانور طلایی معمولا وزنی حدود 200 تا 250 گرم و طولی حدود 30 الی 40 سانتی‌متر دارد. تغذیه این نوع طوطی کانور، با طوطی‌های کانور دیگر یکسان است. و از خوردن آجیل و دانه‌های مختلف لذت می‌برند. البته از غذاهای تجاری که در پت‌شاپ‌ها نیز موجود هستند، می‌توان استفاده کرد.

مشخصات ظاهری کانکور طلایی

كانور طلایی که كانور Bavaria نیز نامیده می‌شود، عضو کوچکی از خانواده طوطی‌سانان است. شما شاهد پرهای طلایی زرد رنگ درخشانی روی كل جثه این پرنده خواهید بود. البته لازم به ذکر است که بخشی از انتهای بال‌ها به رنگ سبز نیز دیده می‌شوند. كانور طلایی چشم‌هایی به رنگ قهوه‌ای دارد و پاهای صورتی روشن آن زیبا است.

طوطی کانور

جالب است بدانید که این طوطی، در صورت از دست دادن جفت خود، به احتمال بسیار زیاد، جفت دیگری را به‌عنوان همسر خود انتخاب نمی‌کند. این ویژگی در هر دو جنس این طوطی، وجود دارد. طوطی کانور طلایی، هر بار حدود 4 الی 5 تخم می‌گذارد. پس از یک دوره 10 هفته‌ای مراقبت، این جوجه‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند. این طوطی نسبت به سایر انواع کانورها سروصدای بیشتری دارد و به همین خاطر باید برای نگهداری از آن در خانه، به این نکته توجه داشته باشید.

طوطی کانور آناناسی

این نوع طوطی دارای دو الی چند نوع رنگ سبز در بدن خود است که شبیه رنگ آناناس است. بال‌‌های طوطی آناناسی بیشتر رنگ سبز پسته‌ای است. و سایر قسمت‌‌های بدن، به ویژه زیر سینه‌، رنگ سبز کم‌رنگ‌تری از سبز پسته‌ای دارد. اکثر ویژگی‌های رفتاری و نگهداری از این طوطی، شبیه به طوطی کانور سبز است که پیش‌تر راجع به آن توضیحاتی ارائه دادیم.

قیمت طوطی کانور

طوطی‌های کانور جزو پرندگان بسیار گران‌قیمت محسوب می‌شوند. نگهداری و رفتاری که با این نوع طوطی باید داشته باشید، بسیار مهم است. در غیر این صورت، دچار آسیب جدی خواهند شد. اگر تمایل به خرید این نوع طوطی دارید، باید وقت زیادی برای حرف زدن و بازی کردن با او اختصاص دهید. قیمت طوطی‌های کانور حدود سه الی چهار میلیون تومان است که با توجه به رنگ، سن و جنسیت، ممکن است از این بازه قیمتی بیشتر یا کمتر باشد.

سخن پایانی

در این مطلب، اطلاعات کاملی در مورد طوطی کانور و انواع آن، از قبیل ویژگی‌های شخصیتی و ظاهری ارائه دادیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب، پاسخ سوالات خود را دریابید. از اینکه همراه ما بودید، از شما ممنونیم.

 

مطالب مرتبط :

1 دیدگاه

  1. 31 اکتبر , 2023
    ترنم

    قیمتش از چیزی که گفتین خیلی بیشتره

    پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.