طوطی پروتلت

طوطی پروتلت
12 ژوئن , 2021 1 دیدگاه

طوطی پروتلت و یا (Parrotlet parrot) ، از زیباترین و در عین حال باهوش‌ترین طوطی‌های زینتی محسوب می‌شود. طوطی‌ ها یکی از سرگرم‌کننده‌ترین پرنده‌ها هستند. افراد بسیار زیادی آن‌ها را تحت عنوان یک پرنده خانگی و یا پرنده زینتی در منزل خود نگهداری می‌کنند.  این طوطی از لحاظ رفتاری، تغذیه‌ای و زیستی، ویژگی‌های بسیار خاصی دارد. بنابراین بهتر است قبل از خرید و نگهداری از آن در منزل، در مورد این پرندگان اطلاعات کافی کسب کنید. عدم آگاهی کافی درباره‌ی این پرنده، ممکن است شما را طی نگهداری دچار اشتباهات و مشکلاتی کند و در نتیجه پرنده شما دچار آسیب جدی شود. طوطی پروتلت جزو طوطی‌های بسیار کوچک است.

کلیاتی در مورد رفتار طوطی پروتلت

اگر برای طوطی پروتلت وقت زیادی اختصاص دهید و کلماتی که ادای آن‌ها راحت باشد را به او یاد دهید، می‌توانند تا حدودی کلمات آموزش داده شده را بیان کنند. در امر آموزش دقت کنید که طوطی پروتلت روحیه حساسی دارد، پس بهتر است برای تربیت این پرنده، وقت و حوصله کافی اختصاص دهید.

هرگز با عصبانیت و بی‌حوصلگی با طوطی خود رفتار نکنید، زیرا این پرنده بسیار باهوش است و به‌خوبی متوجه خشم شما خواهد شد. اگر به رفتار نادرست خود ادامه دهید، طوطی پروتلت دچار افسردگی می‌شود و دیگر تلاش شما برای برقراری ارتباط صمیمانه‌ با او، به نتیجه مطلوبی منجر نخواهد شد.

طوطی‌های پروتلت انواع بسیار متفاوتی دارند و در رنگ‌های گوناگون دیده می‌شوند. سبز پسته‌ای رنگ غالب در اکثر آن‌ها است و بیشتر قسمت‌های بدن او به این رنگ است.

انواع طوطی پروتلت

انواع طوطی‌ پروتلت

در این بخش به معرفی انواع طوطی پروتلت می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

طوطی بالدار آبی

جالب است بدانید که طوطی بالدار آبی از نزدیک‌ترین خویشاوندان به طوطی‌های نژاد بزرگ جنگل آمازون محسوب می‌شود. با اینکه این نوع طوطی پروتلت جزو پرندگان کوچک محسوب می‌شود، اما شما شاهد بسیاری از ویژگی‌های رفتاری خویشاوندان بزرگ جثه آنها، در طوطی بالدار آبی خواهید بود. طوطی‌های پروتلت بالدار آبی، همچنین از لحاظ رنگ و شکل ظاهری نیز به طوطی‌های بزرگ جثه شباهت دارند و تنها در اندازه‌ی بدنشان با هم متفاوت هستند. به طوطی بالدار آبی، طوطی جیبی نیز گفته می‌شود، زیرا این طوطی‌ها بسیار کوچک و خواستنی هستند.

 اگر به زیست‌بوم طوطی پروتلت بالدار آبی تعرض نشود و یا به‌درستی از آن ها نگهداری شود، عمر طولانی خواهند داشت.

 طوطی صورت زرد

همچون طوطی‌های بالدار آبی، طوطی‌های صورت زرد اگرچه جثه کوچکی دارند، اما از طول عمر طولانی‌تری بهره‌مند هستند. چنانچه مراقبت درست، تربیت و رفتار صحیحی با این نوع طوطی داشته باشید و نیز از همه مهم‌تر، به تغذیه‌اش توجه کنید، تا 20 سال می‌توانند عمر کنند. حتی تعدادی از این نوع طوطی‌ها تا 30 سال نیز در کنار صاحبانشان زندگی کرده‌اند.

اگر تمایل به خرید و نگهداری از طوطی پورتلت را دارید، بهتر است در مورد زمان، صبر، حوصله و نیز هزینه‌ای که باید صرف آن کنید، به‌طور دقیق بیاندیشید و سپس تصمیم به خرید این نوع از پرندگان بگیرید. همچنین باید آمادگی این را داشته باشید که این طوطی را برای سال‌‌های طولانی نزد خود نگه دارید. زیرا همان‌طور که ذکر شد، طوطی پروتلت موجود بسیار حساسی است و ممکن است در صورت تغییر جایگاه زندگی و صاحب خود، دچار مشکلات رفتاری متعددی شود.

 نکات مهم برای نگهداری طوطی پروتلت

طوطی پورتلت شخصیت بسیار لوس و مبهمی دارد، پس لازم است برای او انواع اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌ها را تهیه کنید. احتمالا از اینکه هر بار واکنش متفاوتی نسبت به این سرگرمی‌ها نشان می‌دهد، شگفت‌زده خواهید شد. اگر برای آموزش دادن او زمان کافی اختصاص ندهید و رفتار خوشایندی با او نداشته باشید، طوطی شما رفتارهای تخریبی از خود نشان خواهد داد که در نتیجه این رفتارها، ممکن است جان خود را از دست بدهد.

طوطی پروتلت بسیار فعال است و در طبیعت ساعات طولانی را به پرواز اختصاص می‌دهد. او عاشق جست‌وجوی غذا و نیز مخفی شدن از چشم شکارچیان است. اگر قصد نگهداری از این پرنده را در خانه دارید، باید به این نکته کاملا توجه کنید و شرایطی را فراهم سازید که در طول روز فعالیت‌های زیادی داشته باشد و بتواند به اندازه کافی پرواز کند.

لوس اما اجتماعی

طوطی پروتلت اگرچه لوس و حساس است، اما بسیار اجتماعی نیز هست. بهتر است با او تعامل اجتماعی زیادی داشته باشید. اگر اختصاص دادن زمان زیاد در طی روز به گفت‌وگو با طوطی برای شما مقدور نیست، تا حد ممکن، هنگامی که در خانه مشغول انجام فعالیت‌های خود هستید، با طوطی خود صحبت کنید. به این ترتیب، طوطی شما متوجه خواهد شد که شما به او اهمیت می‌دهید. اما اگر وقت شما آزاد است، بهتر است روزانه 3 الی 4 ساعت از وقت خود را برای بازی کردن به این پرنده اختصاص دهید.

طوطی پروتلت نر و قدرت تکلم

طوطی‌های پروتلت قادر به صحبت کردن نیز هستند. اگر قابلیت گفت‌وگو طوطی برای شما مهم است، بهتر است طوطی پروتلت نر بخرید. این طوطی بیشتر مستعد یادگیری برای صحبت کردن است. طوطی پروتلت بیشتر به اسباب‌بازی‌هایی که نرم هستند، تمایل دارد. همچنین حالت طناب مانند بودن اسباب‌بازی‌ها و آن‌هایی که امکان آویزان شدن را در اختیار او قرار می‌دهند، نظرشان را جلب می‌کند.

مناسب برای نگهداری در آپارتمان اما …

از دیگر ویژگی‌های طوطی پروتلت این است که سروصدای زیادی ایجاد نمی‌کند، پس گزینه بسیار مناسبی برای زندگی آپارتمان‌نشینی است. همچنین، در صورتی که مایل به تولید مثل این پرنده هستید، می‌توانید یک جفت برای او تهیه کنید تا هم تعداد آن‌ها بیشتر شود و هم از بازی با هم لذت ببرند. طوطی‌‌های پروتلت با جفت خود رابطه‌ی بسیار خوبی برقرار می‌کنند. البته باید گفت که این طوطی‌ها بر سر قلمرو خود متعصب هستند. پس از قرار دادن آن‌ها در کنار گونه‌های دیگر، اجتناب کنید.

از دیگر ویژگی مهم رفتاری طوطی‌ پروتلت، این است که در صورت عصبانیت ممکن است بسیار تهاجمی عمل کند و حتی گاز بگیرد. باز هم توصیه ما به شما این است که با او به‌خوبی رفتار کنید و موجب خشم او نشوید.

وضعیت بیماری‌های طوطی پروتلت

طوطی‌های پروتلت متاسفانه با مشکلات متعددی در سلامتی خود روبه‌رو می‌شوند. لازم است در رابطه با آ‌ن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. یکی از شایع‌ترین مشکلات و بیماری‌هایی که می‌تواند جان این پرنده را به خطر بیاندازد، نوعی بیماری قارچی است. بیماری قارچی روند طبیعی زندگی این پرنده را با مشکلات گوناگون، دچار اختلال می‌کند و حتی می‌تواند منجر به مرگ او شود. از این رو، بهتر است حداقل سالی یکبار طوطی خود را نزد دامپزشک ببرید. از شایع‌ترین بیماری‌هایی که جان این پرنده را تهدید می‌کنند، بیماری‌های پوستی و نیز تنفسی است. اگر علت این بیماری‌ها برای شما مهم است، باید به این نکته اشاره کنیم که اکثرا در اثر میکروارگانیسم‌های عفونی ایجاد می‌شوند.

تغذیه طوطی پورتلت

این طوطی از مواد غذایی گوناگون لذت می‌برد. برای مثال تکه‌های کوچک میوه، سبزیجات خرد شده، دانه‌های مختلف نظیر تخمه و انواع آجیل‌های خام را بسیار دوست دارد. انتخاب غذاها برای طوطی پورتلت سخت نیست و شما می‌توانید در رژیم غذایی آن‌ها، از انواع مواد غذایی ذکر شده، بهره ببرید. شما می توانید برای خرید غذای طوطی از دانه مارکت، بهترین را برای پرنده خود تهیه کنید.

طوطی پروتلت استرالیایی

طوطی پروتلت استرالیایی را می‌توان جزو معروف‌ترین طوطی‌ها در سرتاسر جهان دانست. اما نکته جالب در مورد این نوع طوطی‌ها، شباهت زیاد آنها به مرغ عشق است. لازم است بدانید که اصطلاحا آن را تحت عنوان طوطی برزیلی نیز یاد می‌کنند. البته طبق باور برخی از محققان، طوطی پروتلت استرالیایی از اجداد طوطی‌های برزیلی هستند.

سخن پایانی

از اینکه با ما همراه بودید از شما ممنونیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب، پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. منتظر نظرات خوب و سازنده شما هستیم. به علاوه شما می توانید برای خرید غذای طوطی از دانه مارکت روی عنوان قرمز رنگ آن کلیک کنید.

مطالب مرتبط :

1 دیدگاه

  1. 25 اکتبر , 2023
    bahare

    بسیار عالی و جالب. موفق باشین

    پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.