طوطی پاینس

طوطی پاینس

طوطی پاینس و یا (Pionus) یکی‌ از زیباترین و سرگرم‌کننده‌ترین طوطی‌ هایی است که می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی و با رعایت اصول خاص، در خانه نگهداری کنید. زیستگاه بومی این طوطی، جنگل‌های آمازون و مناطق شرقی و مجاور آن است. از دیگر زیست‌بوم‌های طبیعی این پرنده، می‌توان به شرق پرو، از شمال تا دره هوالاگای فوقانی شمال پرو، جنوب تاراپوتو و شرق تا غرب برزیل در ایالت آکر اشاره کرد. از طرفی لازم است بدانید که این طوطی‌ها به راحتی در کوهپایه‌های کوسکو در پرو نیز یافت می‌شوند.

این پرندگان در مرزهای جنگل‌های مرطوب در امتداد رودخانه‌ها، همچنین مناطق مناسب زیست‌بوم آن‌ها در مرداب‌ها و در ارتفاعاتی معادل ۱۵۰ تا ۱۵۰۰ متر، زندگی می‌کنند.

طوطی پاینس سر آبی

از مهم‌ترین و زیباترین طوطی‌های پاینس، می‌توان به طوطی سرآبی اشاره کرد. این طوطی ویژگی‌های بسیار متفاوتی دارد که در ادامه به شرح کامل آن‌ها خواهیم پرداخت.

این طوطی معمولا به صورت جفت در طبیعت دیده می‌شود و در صورت عدم تولید مثل، به‌طور معمول در گروه‌های كوچك خانوادگی، با حداكثر چهار پرنده، حضور دارند. این طوطی‌ها به‌طور کلی، به شکل گروهی و در تعامل با هم زندگی خود را سپری می‌کنند. طوطی پاینس سر آبی حدود 28 سانتی‌متر است که این اندازه، سر تا نوک دم طوطی را دربر می‌گیرد. همچنین وزن آن‌‌ها بین 200 تا 300 گرم متغیر است.

طوطی پاینس سر آبی

چرا به آن طوطی سر آبی می‌گویند؟

پرهای این طوطی عموما به رنگ سبز است، البته در قسمت پیشانی و دو طرف سر او، شاهد پرهای آبی خواهید بود. به همین دلیل است که به آن طوطی سر آبی می‌گویند. همچنین جالب است بدانید پرهای پرواز و پرهای پنهان و اولیه طوطی پاینس سر آبی نیز به رنگ آبی هستند.

لبه بال‌های سبز او همچنین مایل به آبی است. در برخی قسمت‌های بالایی و بیرونی بال‌های آبی آن‌ها، لبه سبز، زیبایی خاصی به پرهای این پرنده بخشیده است. همچنین زیر پرهای پروازی این پرنده و زیر دمش، شاهد رنگ زرد زیتونی خواهید بود. قسمت‌های بالایی دم، به رنگ سرمه‌ای تیره است که به سمت رنگ سبز و سپس به سمت آبی متمایل می‌شود.

ویژگی‌های ظاهری طوطی پاینس سرآبی نابالغ

طوطی پاینس سرآبی نابالغ، عنبیه‌ای به رنگ تیره دارد و صورت تیره و پاهای خاکستری نیز از دیگر مشخصات این نوع طوطی است. توجه داشته باشید که ناحیه‌ی بین صورت و چشم این پرنده به رنگ سفید است. این پرندگان، با توجه به سن‌شان دارای دم کوتاه تا بلند هستند. در مورد حدس سن طوطی پاینس، باید بدانید هر قدر سن طوطی پاینس بیشتر باشد، طول دم او بیشتر خواهد بود.

نوعی پرنده به نام ماکائو وجود دارد که ویژگی‌های ظاهری او مشابه طوطی پاینس سر آبی است. از این رو، ممکن است با طوطی پاینس اشتباه گرفته شود.

رژیم غذایی طوطی پاینس سر آبی

طوطی‌های پاینس سر آبی از انواع دانه‌ها، سبزیجات، مغزها‌ و میوه‌ها تغذیه می‌کنند. گاهی برخی از حشرات نیز جزو رژیم غذایی این نوع پرنده محسوب می‌شود. البته این موضوع، بیشتر در رابطه با طوطی‌هایی با سن بالا صادق است.

از دیگر ویژگی‌های تغذیه‌ای این طوطی، علاقه‌مندی به خاک رس است. دلیل این امر، این است که معمولا این قسمت‌ها دارای مواد معدنی هستند و پرندگان از خاک رس به عنوان یک ماده برای سوخت‌وساز بدن خود استفاده می‌کنند. خاک رس در واقع محافظی بسیار ارزشمند در برابر سمومی است که به‌طور طبیعی در رژیم غذایی آن‌ها وجود دارد. بنابراین در صورتی که می‌خواهید این طوطی را در خانه نگه دارید، بهتر است از سنگ‌های معدنی حاوی این مواد، استفاده کنید. اگر نمی‌توانید در طبیعت این نوع سنگ‌های معدنی را بیابید، بهتر است از پت‌شاپ‌ها آن‌ها را خریداری کنید. به این ترتیب، طوطی شما با نوک زدن به آن، نیاز خود را برآورده خواهد کرد.

مواد غذایی متنوعی برای او فراهم کنید

مواد غذایی متنوعی برای طوطی‌های پاینس در بازار وجود دارد. اگر بخواهیم به شرح کامل آن‌ها بپردازیم، می‌توانیم به انواع تخمه‌های آفتاب‌گردان، ارزن‌های مختلف، جو دوسر، توت خشک، میوه‌های تکه شده و خشک، سبزیجات، غذای سبز خشک شده و نیز مغز کاج اشاره کنیم. اگر در غذاهای تجاری موجود در بازار، نوعی دانه به نام شاهدانه برای طوطی پاینس دیدید تعجب نکنید، زیرا این دانه منبعی غنی از اسید‌‌های چرب، امگا 3 و 6 و نیز آمینو‌اسید‌های مورد نیاز پرنده است.

توجه داشته باشید که گیاهان در جیره غذایی طوطی‌های پاینس باید وجود داشته باشند. می‌توانید آنها را به شکل تجاری و خشک و یا به شکل طبیعی برای طوطی خود فراهم کنید.

غذاهای آماده برای او بخرید

به این نکته دقت کنید که اگر مایل هستید طوطی پاینس را در خانه نگه‌داری کنید، بهتر است برای او غذای تجاری و آماده بخرید. به این دلیل که در غذاهای تجاری، تمامی مواد اولیه مورد نیاز بدن طوطی به شکل فرموله‌شده، وجود دارد. این نوع غذاها تمام نیاز‌های غذایی بدن طوطی شما را بر طرف می‌کند. دلیل دیگر برای انتخاب این غذاها، این است که در صورت تغذیه این پرنده به شکل دلخواه با مواد غذایی انسانی، ممکن است بالانس مواد مغذی در بدن طوطی، به‌درستی رعایت نشود و سلامت طوطی شما دچار مشکل شود.

ویژگی‌های فیزیکی طوطی پاینس

این طوطی در فصول گرما و سرما، دمای طبیعی بدن متفاوتی خواهد داشت. در فصول گرما، دمای بدن این پرنده تا حدود 27 درجه سانتی‌گراد و در فصول سرما، بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد متغیر است. بنابراین با توجه به این اطلاعات، در صورت خروج دمای بدن از بازه گفته شده، به سلامت پرنده خود شک کنید.

ویژگی رفتاری طوطی پاینس

این طوطی دارای شخصیتی بسیار اجتماعی است و می‌توانید با او ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کنید. همچنین این طوطی با جفت خود بسیار رابطه خوبی دارد. البته به یاد داشته باشید که طوطی پاینس، بسیار پر سروصدا است. پس اگر به صدای حیوانات و پرندگان حساس هستید و یا شرایط زندگی خاصی دارید، بهتر است از خرید طوطی پاینس صرف ‌نظر کنید.

از دیگر ویژگی‌‌های رفتاری این پرنده، می‌توان به روحیه آرام و غیر عصبی و تهاجمی او اشاره کرد. از این طوطی، رفتارهایی چون گاز گرفتن و یا پرخاشگری بعید است.

بیماری‌های رایج در طوطی پاینس

متاسفانه طوطی‌های پاینس بیماری‌های رایجی دارند که ممکن است سلامت پرنده شما را تحت تاثیر قرار دهند. بهتر است نسبت به چک‌آپ سالیانه این پرنده کوتاهی نکنید و پس از مشاهده هرگونه علائم جدید بالینی و یا تغییر رفتار مداوم، با دامپزشک در تماس باشید. رایج‌ترین بیماری‌ها شامل بیماری تنفسی است که قارچ آسپرژیلوس عامل اصلی در ایجاد آن محسوب می‌شود. سایر بیماری‌های رایج این پرنده، پاکس ویروس و یا عفونت انگشتان است.

قیمت طوطی پاینس

طوطی پاینس جزو گران‌ترین طوطی‌های موجود در بازار است. قیمت این طوطی چیزی معادل 850 الی 1500 دلار، یعنی برابر با ۱۰ الی ۳۰ میلیون تومان است. تفاوت در قیمت، دلایل گوناگونی دارد و به تفاوت در سن، جنس، رنگ و زیبایی وابسته است. توجه داشته باشید که معمولا طوطی‌هایی با سن پایین‌تر، قیمت‌ بالاتری دارند، زیرا ریسک ابتلا به بیماری در آن‌ها کمتر و تربیت آن‌ها نیز بسیار راحت‌تر است.

سخن پایانی

در صورتی که قصد خرید این پرنده را دارید، بهتر است نسبت به هزینه و بود‌جه‌ای که به این کار اختصاص می‌دهید، دقت کنید. همچنین لازم است با بهترین روش‌ها و نکات نگهداری و تغذیه‌ای این پرنده، به‌طور کامل آشنا شوید. از اینکه با ما همراه بودید، از شما ممنونیم. به علاوه شما می توانید برای خرید غذای طوطی از دانه مارکت روی عنوان قرمز رنگ آن کلیک کنید.

مطالب مرتبط :

2 نظر

 1. 24 اکتبر , 2023
  ماکان

  این طوطی ایرانم پیدا میشه؟ قیمتش چنده؟

  پاسخ
 2. 25 نوامبر , 2023
  دانه مارکت1

  سلام ماکان عزیز بله این پرنده در ایران موجوده اما از جمله پرندگان کمیابه به همین خاطر ممکنه قیمت بالایی داشته باشه

  پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.