طوطی پاراکیت

طوطی پاراکیت
9 ژوئن , 2021 بدون نظر

 

پاراکیت‌ها به‌عنوان حیوان خانگی طرف‌داران بسیاری دارند اما چقدر با این پرندگان زیبا آشنایی دارید؟ طوطی پاراکیت از خانواده طوطی‌ها هستند. و واژه پاراکیت در لغت به معنای دم بلند است. این طوطی‌ها دارای جسته کوچک و متوسط هستند. که پرهای دم آن‌ها بلند و مخروطی است. و تقریباً نیمی از طول بدن آن‌ها را تشکیل می‌دهد. شما می توانید برای خرید غذای طوطی از دانه مارکت روی عنوان قرمز رنگ آن کلیک کنید.

 این پرندگان خوش‌رنگ و پرانرژی، نه‌تنها باهوش هستند بلکه شخصیت بسیار اجتماعی و بازیگوشی دارند و به‌سرعت با قفس خود سازگار می‌شوند.

 ویژگی طوطی پاراکیت

 پاراکیت‌ها در طبیعت زیستگاه‌های متفاوتی دارند و در گستره‌ی وسیعی از رنگ و اندازه وجود دارند به طوری که هرگونه پرهایی با رنگ خاص خود دارند و طول عمرشان در اکثر گونه‌ها ناشناخته است. بیشتر پاراکیت‌ها در قسمت بالای منقار خود یک غده چربی دارند که اطراف بینی آن‌ها را احاطه کرده است.

منقار طوطی پاراکیت چند وجهی است و از آن برای بالا رفتن، نگه داشتن چیزهای مختلف، حفاری، جویدن و شکستن دانه‌ها و پوست میوه استفاده می‌کند. این پرندگان بسیار باهوش بوده و توانایی یادگیری صحبت دارند و بسیاری از آن‌ها در تقلید صدایی که می‌شنوند بسیار ماهر هستند.

 انواع مختلفی از طوطی پاراکیت وجود دارد که می‌توان به طوطی پاراکیت طلایی، خورشیدی، کله آلویی و کاترین اشاره کرد که در ادامه به شرح کامل آن‌ها می‌پردازیم.

طوطی پاراکیت طلایی

 این پرنده عضو کوچکی از خانواده طوطی‌سانان به شمار می‌رود که نام علمی آن Guaruba guarouba است. زیستگاه طبیعی آن شامل جنگل‌های مرطوب نیمه‌گرمسیری یا گرمسیری است و در جنگل‌های خشک و مناطق مرتفع آمازون زندگی می‌کند.

مشخصات ظاهری

طوطی پاراکیت طلایی یکی از زیباترین انواع پاراکیت است که پرهای آن به رنگ زرد روشن و سبز دیده می‌شود. رنگ چشم این پرنده غالبا قهوه‌ای رنگ است که اطراف آن توسط یک حلقه فاقد پر و سفید رنگ پوشانده شده است. منقارشان بزرگ و خاکستری رنگ است.

طوطی پاراکیت

تولید مثل طوطی پاراکیت

 کانور طلایی در سه سالگی به بلوغ جنسی می‌رسد و سیستم تولید مثل در این پرنده منحصربه‌فرد است به‌طوری که اگر جفتی همسر خود را از دست بدهد بعید است که کانور طلایی دیگری را به‌عنوان جفت قبول کند. معمولاً در هر جفت‌گیری 4 تخم می‌گذارند و به‌شدت از آن‌ها محافظت می‌کند. در بدو تولد پاراکیت‌های طلایی، سفید رنگ هستند و در عرض یک هفته تیره می‌شوند و در نهایت در پایان هفته سوم بال‌ها شروع به رشد می‌کند.

خصوصیات رفتاری

 یک گونه اجتماعی هستند که با هم زندگی و تغذیه می‌کنند، باهم می‌خوابند و حتی با هم تولید مثل می‌کنند. رژیم غذایی متنوعی دارند و از جوانه و دانه گیاهان زراعی از جمله ذرت تغذیه می‌کنند.

طوطی پاراکیت خورشیدی

نام علمی این طوطی‌ها Aratinga solstitialis است و هم از لحاظ ظاهری هم رفتاری کمی خشن هستند و به آواز بلند و بازیگوشی شناخته می‌شوند. در شمال شرق آمریکای جنوبی به‌خصوص در شمال برزیل، ونزوئلا و گویان جنوبی یافت می‌شوند.

خصوصیات ظاهری

 کانور خورشیدی عمدتاً به رنگ زرد دیده می‌شود که صورت قرمز نارنجی و پرهای پروازی سبز آبی دارند. اطراف گوش این پرنده قرمز رنگ و دم آن نیز سبز زیتونی است که نوک دم آن به رنگ آبی درآمده است. از پایین، همه پرهای پروازی مایل به خاکستری تیره هستند.

تولید مثل

 در سن 4 تا 5 ماهگی به‌منظور تولیدمثل جفت‌های تک همسری تشکیل می‌دهند و در حفره‌های نخل در مناطق گرمسیری لانه می‌کنند. جفت‌گیری می‌تواند تا سه دقیقه به طول انجامد و پس از آن جفت‌ها رفتار محبت‌آمیزی با یکدیگر دارند.

میزان باروری کانورهای خورشیدی نسبتاً زیاد است و بعد از هر جفت‌گیری معمولاً سه یا چهار تخم سفید می‌گذارند و معمولاً قبل از تخم‌گذاری، شکم ماده به طور محسوسی متورم می‌شود.

خصوصیات رفتاری

 بسیار اجتماعی هستند که معمولاً در گروه‌های چند ده نفری دیده می‌شوند و به‌ندرت گله را ترک می‌کنند و وقتی که از گروه جدا شوند با صدای بلند غر می‌زنند. از میوه‌ها، گل‌ها و انواع توت و شکوفه تغذیه می‌کنند و گله‌ها هنگام تغذیه نسبتاً ساکت هستند، اما در کل به سروصدای زیاد معروف هستند و هنگام پرواز صداهای بلندی دارند.

طوطی پاراکیت کله آلویی

این طوطی از حیوانات خانگی محبوب در سراسر دنیا به حساب می‌آید و مانند سایر طوطی‌سانان به توجه و محبت نیاز دارد و از تنهایی بیزار است. معمولاً به‌خوبی حرف می‌زنند ولی قدرت سخنگویی آن‌ها مانند طوطی‌سانان بزرگتر مانند طوطی خاکستری نیست. زیستگاه این پرندگان سریلانکا و هند است و در جنگل‌های آزاد و حتی در پارک‌های شهری دیده می‌شوند.

خصوصیات ظاهری

 پاراکیت سر آلویی یک طوطی عمدتاً سبز رنگ است که نر آن دارای سر قرمز با گردن آبی بنفش است و حلقه سیاه رنگ باریکی دور گردن او دیده می‌شود و همچنین روی هر دو شانه طوطی نر پرهای قرمز رنگ وجود دارد و دارای دم بلند سبز آبی است که سری سفید دارند. منقار طوطی نر نارنجی مایل به زرد است که پایین نوک آن به رنگ سیاه دیده می‌شود.

در حالی که ماده دارای سر خاکستری مایل به آبی است و مانند جنس نر دم بلندی دارد ولی به‌جای پرهای قرمز رنگ شانه که در جنس نر وجود داشت، دارای پرهای سبز رنگی متفاوت با رنگ سبز کل بدن است و تمام نوک آن به رنگ زرد دیده می‌شود.

تولید مثل

 بعد از هر جفت‌گیری معمولاً 4 تا 6 تخم سفید رنگ می‌گذارد و آن‌طور که به نظر می‌رسد فقط ماده مسئول جوجه کشی و تغذیه فرزندان است.

خصوصیات رفتاری

 این گونه بسیار پرسروصدا است و سریع پرواز می‌کند و به‌سرعت می‌پیچد و می‌چرخد. از غلات و میوه‌ها و گلبرگ‌های گوشتی تغذیه می‌کنند و گاهی ممکن است که به مزارع و باغ‌ها حمله کنند.

طوطی پاراکیت کاترین

نام علمی این پرنده Bolborhynchus lineola است که در جنوب مکزیک، شمال کلمبیا، نیکاراگوئه، ساحل ونزوئلا و کوه‌های آند یافت می‌شود و به طور معمول در کوه‌های مرتفع و جنگل‌های انبوه دیده می‌شوند.

خصوصیات ظاهری

 رنگ طبیعی طوطی پاراکیت کاترین سبز است که نوار‌های مشکی در بین آن وجود دارد و لبه‌های پرها به رنگ سیاه و سفید مایل به سبز درآمده است. دم آن به رنگ سبز تیره است و قسمت‌هایی از بال که قابل‌مشاهده نیست رنگ سبز آبی دارد.

خصوصیات رفتاری

 این پرنده در گروه‌های 6 تا 30 نفره یافت می‌شوند و بسیار آرام است و یکی از قابل تشخیص‌ترین و سرگرم کننده‌ترین ویژگی‌های آن لذت بردن از استحمام است. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این طوطی این است که دوست دارد در زیر لباس‌ها پنهان شود و حتی گاهی اوقات ممکن است که همان جا به خواب برود. پاراکیت کاترین معمولاً از میوه، دانه‌های خشک و جوانه زده و لارو حشرات تغذیه می‌کند.

سخن پایانی

از اینکه همراه ما بودید از شما ممنونیم. در مقالات آینده به معرفی انواع طوطی‌های می‌پردازیم تا اطلاعات شما تکمیل‌تر شود. در این مطلب سعی کردیم شما را با انواع طوطی پارکیت از قبیل کله آلویی، پارکیت خورشیدی و طلایی آشنا کنیم. منتظر نظرات شما هستیم.

مطالب مرتبط :

منابع:

https://animal-world.com

https://petsupplycentersarasota.com

https://www.thesprucepets.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.