طوطی آمازون

طوطی آمازون
13 ژوئن , 2021 بدون نظر

درباره طوطی آمازون

جنگل‌های آمازون زیستگاه انواع مختلفی از جانوران است. پرندگان مختلفی در این جنگل‌های استوایی زندگی می‌کنند که طوطی آمازون یکی از این گونه‌ها است. طوطی‌ هایی که در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند، تنوع زیادی در رنگ و گونه دارند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های طوطی‌های آمازون، می‌توان به هوش بالا و همچنین توانایی تربیت و سخنگویی آن‌ها اشاره کنیم. هوش بالای این طوطی‌ها باعث ‌شده تا محبوبیت بالایی نزد انسان‌ها داشته باشند. افراد زیادی مایل هستند تا یکی از این نوع طوطی‌ها را در منازل و یا محیط کار خود، نگهداری کنند.

با این حال، تمامی افراد قادر به مراقبت از طوطی آمازون نیستند و تنها افراد با تجربه توانایی مراقبت، آموزش و برطرف‌ کردن نیازهای این نوع از طوطی‌ها را دارند. طوطی‌های آمازون، به‌صورت غریزی موجوداتی اجتماعی هستند، به این معنا که نیاز به توجه اطرافیان دارند و نسبت به کنش آن‌ها، واکنش‌های سریعی از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل و پیش از خرید یک طوطی آمازون، باید شناخت کاملی نسبت به آن‌ها پیدا کرده و سپس اقدام به خرید آن‌ها کنید. پیش از آنکه نکات مراقبتی مهم در مورد طوطی‌های آمازون را بیان کنیم، با ما همراه باشید تا با چند نمونه مهم از آن‌ها آشنا شوید.

طوطی آمازون کله زرد

یکی از محبوب‌ترین انواع طوطی‌های آمازون، طوطی‌هایی هستند که قسمت سر آن‌ها زرد رنگ است. طوطی کله زرد اگر در سنین پایین خریداری‌ و تربیت‌ شود، یک حیوان خانگی بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است و اوقات خوشی را برای صاحب خود فراهم می‌کند. این نوع از طوطی آمازون، توانایی بالایی در سخن گفتن دارد و همچنین هرچه توجه بیشتری به آن شود، شادابی و نشاط بیشتری خواهد داشت.

طوطی آمازون کله زرد

برای تربیت طوطی کله زرد، روزانه به‌طور متوسط باید بین 4 تا 6 ساعت زمان صرف کرده و با طوطی بازی کنید. هرچه طوطی کله زرد مدت زمان بیشتری را بیرون از قفس باشد، ارتباط بیشتری با اطرافیان خود برقرار می‌کند. از ویژگی‌های ظاهری این طوطی، می‌توانیم به قد 15 تا 17 اینچی (هر اینچ برابر با 2.33 سانتی متر) و وزن 17 اونسی (هر اونس معادل 27.5 گرم) و همچنین رنگ سبز بدن آن اشاره کنیم.

طوطی آمازون سر شاهینی

یکی از گونه‌های نادر و بسیار زیبای طوطی‌ آمازون است که با نام طوطی فن قرمز نیز شناخته می‌شود. طوطی سر شاهینی پرهایی دراز و به رنگ قرمز در ناحیه گردن خود دارد. از آنجا که آرایش این پرها به‌صورت فن است، این طوطی با نام فن قرمز نیز شناخته می‌شود.

طوطی سر شاهینی معمولا از میوه‌هایی که در زیر درختان پیدا کرده، تغذیه می‌کند و لانه خود را در تنه درختان قرار می‌دهد. این نوع از طوطی‌های آمازون، به‌ندرت توسط انسان اهلی می‌شوند، با این حال، افرادی هستند که به‌خاطر ظاهر زیبای این پرنده، تمایل زیادی به پرورش آن‌ها دارند. از آنجا که طوطی سر شاهینی بالغ، پرخاشگر و لجوج است، برای اهلی‌ کردن و مراقبت از آن‌ها، باید به سراغ نوع جوان این پرنده که طبعی آرام‌تر دارد، بروید.

نوع نر و ماده این پرنده شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند و  تشخیص جنسیت طوطی آمازون سر شاهینی تنها از طریق آزمایش DNA و یا از طریق عمل جراحی امکان پذیر است. اندازه متوسط این نوع از طوطی به 35 سانتی‌متر و وزن آن نیز به 270 گرم می‌رسد. جالب است بدانید که طول عمر آن‌ها به‌صورت تقریبی 40 سال تخمین زده می‌شود. همچنین برای خرید یک طوطی سر شاهینی، بین 1200 تا 1800 دلار یا 9 میلیون تومان باید هزینه کنید.

طوطی آمازون

نوع سخنگوی این پرنده

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طوطی‌های آمازون، توانایی سخن گفتن آن‌ها است. تقریبا تمام گونه‌های این طوطی، قادر به سخن گفتن هستند. اما از بین آن‌ها، طوطی کله زرد بیشترین توانایی را در سخن گفتن و آواز خواندن دارد.

در صورت آموزش صحیح، طوطی کله زرد توانایی سخن گفتن به‌صورت واضح و شفاف را دارد و اطرافیان قادر هستند صحبت‌های طوطی را متوجه شوند. با این حال، باید به این نکته دقت داشته باشیم که طوطی‌های آمازون سروصدای زیاد و بلندی در محیط پیرامون خود ایجاد می‌کنند. بنابراین، اگر در یک محیط آپارتمانی زندگی می‌کنید و یا در اطراف شما افرادی هستند که از سروصدای زیاد آزرده خاطر می‌شوند، در مورد خرید این نوع از طوطی، تجدید نظر کنید.

برای اینکه توانایی صحبت کردن در طوطی‌های آمازون را تقویت کنید، باید از کلمات ساده و روان برای آموزش به او شروع کنید. به یاد داشته باشید که نباید انتظار ادای جملات بلند یا کلمات سخت را از طوطی آمازون داشته باشید.

برای مثال، می‌توانید با کلمه سلام شروع کنید. طوطی را به خود نزدیک کرده و چندین بار این کلمه را به‌صورت واضح و رسا تکرار کنید. انجام این کار، به مرور زمان باعث می‌شود طوطی قادر به تکرار این کلمه باشد. طوطی آمازون نه تنها در یادگیری کلمات که در آواز خواندن نیز توانایی بالایی دارد. به این منظور، کافی است یک ترانه را در نزدیکی طوطی پخش‌کنید، به مرور زمان، طوطی به این ترانه عادت کرده و قادر است ریتم ترانه مد نظر را تکرار کند.

قیمت طوطی آمازون سخنگو

برای بررسی قیمت گونه سخنگوی طوطی‌های آمازون، باید به این نکته توجه داشته باشیم که این نوع طوطی‌ها گونه بسیار کمیابی هستند و از آنجا که زیستگاه اصلی آن‌ها در جنگل‌های آمازون است، قیمت تمام‌ شده آن‌ها ارتباط مستقیمی با دلار دارد و با توجه به نوساناتی که در قیمت دلار رخ می‌دهد، نمی‌توان یک قیمت دقیق برای آن‌ها معین‌ کرد. بهترین کار در زمان خرید این نوع از طوطی‌ها، مراجعه به مراکز حضوری و یا وبسایت‌های معتبر خرید و فروش طوطی آمازون سخنگو است.

مراقبت از این طوطی

این گونه خاص از طوطی‌ها، مانند بسیاری دیگر از پرنده‌ها، در صورت مراقبت صحیح، دارای طول عمر بالایی در حدود 40 تا 50 سال هستند. یک طوطی آمازون نیاز به یک قفس مخصوص و جداگانه دارد. درون قفس باید فضای مناسبی برای طوطی ایجاد شود. مثلا می‌توان سطح قفس را با پر پوشاند، یا میله‌های مخصوصی برای بازی طوطی در قفس تعبیه کرد.

 ابعاد قفس نیز اهمیت زیادی دارد و پرنده نباید احساس محدودیت و تنگی جا داشته باشد. حداقل ابعاد قفس باید ۴۸×۳۶×۲۴ اینچ باشد. همچنین، درون قفس باید از اسباب‌بازی‌های مختلفی استفاده کنید زیرا طوطی‌های آمازون علاقه زیادی به نوک‌زدن و جویدن اسباب بازی‌ها دارند. اغلب گونه‌های طوطی‌های آمازون به حمام کردن علاقه‌مند هستند. زیرا باعث می‌شود پرهای آن‌ها در شرایط مطلوبی قرار بگیرد. این پرنده از جست‌و‌خیز در یک ظرف کوچک پر از آب و پاشیده شدن آن به اطراف، لذت می‌برد.

سخن پایانی

طوطی‌های آمازون پرندگانی بسیار زیبا و سرگرم‌کننده هستند که در رنگ و گونه‌های مختلفی وجود دارند. طول عمر بالایی دارند و هوش و توانایی سخن گفتن، آنها را منحصر‌به‌فرد می‌کند. با این حال، سروصدای زیادی به راه می‌اندازند و برای خرید آن‌ها به هزینه زیادی نیاز است. از اینکه با ما همراه بودید، از شما ممنونیم. در ضمن شما می توانید برای خرید غذای طوطی از دانه مارکت روی عنوان قرمز رنگ آن کلیک کنید.

مقالات مرتبط :

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_parrot

https://www.thesprucepets.com

https://www.wikihow.pet

https://www.thesprucepets.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.