سهره – نگهداری پرنده سهره

سهره

سهره نوعی از پرندگان گیاه خوار است که جثه‌ای بسیار کوچک به همراه منقار کوتاه دارد. این پرنده زینتی رنگارنگ و زیبا به عنوان پرنده خانگی نگهداری می‌شود. نگهداری از این نوع پرنده از پرنده‌هایی مانند طوطی بسیار راحت‌تر است. گونه نر و ماده این پرنده‌ها شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. اما پرهای پرنده نر جلای بیشتری دارند. اگر به نگهداری از این پرنده زیبا در خانه علاقه دارید با ما همراه باشید تا مهم‌ترین نکات و ویژگی‌های این پرنده را بررسی کنیم.

مناطق زندگی سهره

برخی از گونه‌های سهره‌ها بومی مناطق استرالیایی هستند. علاوه بر آن در اروپا، آسیا و آمریکا نیز گونه‌هایی از این پرنده یافت می‌شود. زیستگاه طبیعی این پرنده مناطق کوهستانی، نقاط جنگلی و مناطق سرسبز می‌باشد.‌ بال سرخ، جنگلی، دمگاه زرد، دمگاه سفید، زرد، سبز، معمولی، بلوطی، آوازه خوان و مغولی نمونه‌های از گونه‌های مختلف سهره‌ها هستند. این پرنده‌ها به دلیل تولید اصوات زیبا و رنگ‌های متنوع و جذاب بسیار مورد علاقه قرار می‌گیرند. این پرنده به زندگی گله‌ای علاقه زیادی دارد.

سهره‌های خانگی پرنده‌هایی با جثه کوچک و منقار نسبتاً بزرگ و سرهایی تا حدی بلند و صاف هستند. بال‌های این پرنده کوتاه است و همین امر باعث می‌شود دم آن‌ها بلندتر به نظر برسد. نرهای بالغ این پرنده در اطراف صورت و قسمت فوقانی سینه قرمز است. بر روی شکم و دم خط‌های قهوه‌ای دارد. این رنگ‌ها هنگام بال زدن و پرواز کردن بیشتر نمایان می‌شود.

نگهداری سهره

ویژگی‌های پرنده سهره

سهره‌ها پرندگانی ریز بوده و از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین نوع پرندگان خانگی در جهان هستند. از این رو بسیاری از افراد آن‌ها را به گونه‌های بزرگ‌تر پرندگان مانند طوطی‌ها ترجیح می‌دهند. اگر می‌خواهید در مورد این پرندگان کوچک بیشتر بدانید، نگاهی به اطلاعات ذکر شده در زیر بیندازید.

اجتماعی بودن

سهره‌ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. تمام پرندگان خانگی که در قفس زندگی می‌کنند. به همین علت برای رشد و شکوفایی به معاشرت و هم صحبتی با انسان‌ها نیاز دارند. در مورد سهره‌ها و برخی گونه‌های آن این امر تا حدودی متفاوت است. سهره‌ها به جای معاشرت با انسان بیشتر به معاشرت با همنوع خود علاقه دارند. به همین دلیل بهتر است آن‌ها را به صورت جفت یا گله‌ای نگهداری کنید.

به این پرنده دست نزنید !

برخلاف طوطی‌ها که باید روزانه با آن‌ها بازی کنید و به آن‌ها دست بزنید، سهره‌ها به این کار علاقه ندارند. البته استثنائاتی نیز وجود دارد. بهتر است تا حد امکان از لمس کردن این پرنده خودداری کنید تا از استرس و ترس به دور باشند.

کوچک ‌ترین حیوان خانگی

سهره یکی از کوچک‌ترین پرندگان خانگی است که افراد به نگهداری از آن در منزل می‌پردازند. در حالی که انواع مختلفی از پرندگان کوچک وجود دارد که معمولاً به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند. این پرندگان از کوچک‌ترین آنها هستند! طول اکثر گونه‌های سهره از منقار تا انتهای دم کمتر از 4 اینچ است. به همین دلیل ممکن است وزن آنها کمتر از 1 اونس باشد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که قفس این نوع پرنده باید کوچک باشد.، اما در واقع، یک دسته کوچک سهره ممکن است به قفسی حتی بزرگ‌تر از برخی از انواع طوطی‌ها احتیاج داشته باشند. دلیل این امر این است که سهره‌ها باید توانایی پرواز را داشته باشند. بنابراین به محفظه جادار یا قفس پروازی احتیاج دارند.

سهره

مراقبت و تغذیه سهره

سهره‌ها به محفظه‌ای کاملا جادار برای زندگی احتیاج دارند، مخصوصا اگر بیشتر زمان خود را درون قفس باشند. بهتر است قفس تهیه شده برای آن‌ها به صورت افقی باشد. سهره‌ها معمولا به صورت گله‌ای زندگی می‌کنند. از این رو زمانی که در کنار یکدیگر قرار بگیرند به خوبی رشد می‌کنند. توجه داشته باشید که نباید سهره را در کنار طوطی نگهداری کرد. زیرا ممکن است طوطی به آن آسیب برساند.

نگهداری سهره ها به صورت جفت

اگر سهره‌ها را به صورت جفت کنار هم نگهداری کنید به زودی صاحب جوجه‌هایی می‌شوند. اگر نمی‌خواهید تعداد پرنده‌ها زیاد شوند می‌توانید دو پرنده نر یا دو پرنده ماده را در کنار یکدیگر نگهداری کنید. البته تمام جفت‌های همجنس با یکدیگر سازگار نیستند و در این خصوص باید با یک پرورش دهنده سهره با تجربه مشورت کنید.

رژیم غذایی این گونه از پرنده ها

رژیم غذایی این پرنده معمولا دانه‌ها، حشرات و سبزیجات تازه است. یکی از بهترین دانه‌هایی که می‌توان برای غذای سهره در نظر گرفت، شاه دانه است. البته سهره‌ها به خوردن تمام دانه‌ها علاقه دارند. اما در این میان شاه دانه را از دیگر دانه‌ها بیشتر دوست دارند. تخم ارزن، تخم کاهو، تخم شلغم، تخم آفتاب گردان و بسیاری دیگر نیز برای تغذیه سهره مناسب هستند.

برخی تخم‌ها مانند شاه دانه طبیعت گرمی دارند. از این در فصل تابستان می‌توانید این دانه را با تخم کاهو مخلوط کنید و به سهره بدهید. تخم مرغ آبپز نیز از غذاهایی است که افراد برای سهره تهیه می‌کنند. توجه داشته باشید این غذا تنها برای زمان جفت گیری مناسب است. در غیر این صورت بیشتر از ماهی یکبار توصیه نمی‌شود.

بهداشت و شرایط معمول

سهره‌ها اگر بیش از حد تحت فشار قرار بگیرند می‌توانند مستعد عفونت‌هایی در بدن باشند. این مشکل یک بیماری جدی است. به همین علت فوراً به مراقبت‌های دامپزشکی نیاز دارد. از سمتی نیوکاسل سهره یک بیماری است که در مورد درمان و روش های پیش گیری از آن در مقاله درمان نیوکاسل سهره به طور کامل در مورد آن صحبت کرده ایم. سهره‌ها همچنین می‌تواند دچار بیماری‌های پوستی شوند. این بیماری ناشی از کنه است که به صورت نواحی سفید و پوسته پوسته شده در اطراف منقار / چشم و همچنین پاها ظاهر می‌شود. در صورتی که ناخن‌ها و منقار سهره بیش از حد رشد کرده باشد باید حتما آن‌ها را کوتاه کنید.

2 نظر

 1. 25 اکتبر , 2023
  احمد غلامی

  با سلام. بسیاری از مطالب شما را مطالعه کردم. خیلی مفید و جالب هستند. با ارزوی توفیق، موفق باشید

  پاسخ
 2. 1 نوامبر , 2023
  رضا

  تفاوت سهره و فنچ با هم چیه؟

  پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.