8 پرنده خانگی مناسب برای افراد پر مشغله

انتخاب یک پرنده خانگی، آن هم بر اساس سبک زندگی؛ کار چندان آسانی نیست. به ویژه اگر، همیشه سرتان شلوغ باشد و حتی زمان کافی برای درست کردن غذای پرنده را نداشته باشید. چرا که پرنده‌ها حیواناتی اجتماعی بوده و برخی گونه‌ها، به توجه و مراقبت صاحب خود وابسته هستند. اما نگران نباشید، زیرا پرندگان مستقل‌تری هم وجود دارند که در کنار همنوعان خود نیز، احساس خوشحالی می‌کنند. ما در این مقاله از دانه مارکت، 8 پرنده خانگی مناسب را به شما معرفی می‌کنیم که به راحتی از غذاهای آماده تغذیه می‌کنند و با زندگی پر مشغله‌تان، کنار می‌آیند؛ پس برای آشنایی با آنها، در ادامه همراه ما باشید.

8 پرنده خانگی مناسب

 • قُمری (Dove)

به دنبال پرنده‌ای هستید که می‌تواند خودش را سرگرم کند و در عین حال، از معاشرت با انسان‌ها لذت ببرد؟ ما، قمری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگرچه این پرنده‌های آرام و بی سر و صدا نیز، روزانه به چند ساعت بیرون بودن از قفس، بازی کردن و توجه صاحب خود نیاز دارند. اما در صورتی هم که قفسی بزرگ و جادار برای قمری‌ها مهیا کنید، با اوضاع کنار می‌آیند.

پرنده خانگی مناسب

 • باجریگار یا مرغ عشق باجی (Budgerigar)

شاید نام این پرنده، به گوشتان آشنا نباشد. باجی‌ها یا پاراکیت‌ها (Parakeet)، طوطی‌های بسیار کوچکی با ویژگی‌های رفتاری گونه‌های بزرگ‌تر خود هستند. کوچک بودن باجی‌ها، به این معنا است که تمیز کردن آنها وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. با این حال، این مرغ عشق‌ها از بازی و معاشرت، بی ‌نیاز نیستند.
از این رو تنها کافی است هر روز، چند ساعت آنها را از قفس بیرون بیاورید و با آنها بازی کنید تا احساس بی ‌حوصلگی و تنهایی نکنند. می‌توانید این پرنده را کنار دیگر پرندگان نیز، نگهداری کنید. هرچند در این حالت، دیگر رابطه نزدیکی با انسان ها نخواهند داشت. نکته قابل توجه دیگر در خصوص این پرنده ها تهیه آسان غذای آنها است. پس اگر این پرنده را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده‌اید، می‌توانید غذای مرغ عشق را از فروشگاه‌های معتبر حضوری و آنلاین نظیر دانه مارکت خریداری کنید.

پرنده خانگی مناسب

 • فنچ پرنده خانگی ارزان(Finch)

این پرنده خانگی کوچک هم از بهترین پرندگان خانگی برای کودکان است و هم افراد پر مشغله. در واقع فنچ‌، یک پرنده خانگی بی صدا است که نیاز چندانی به تعامل با انسان‌ها ندارد. از این‌ رو، بودن چهار یا پنج فنچ در یک قفس بزرگ و جادار؛ به آنها آسیبی نمی‌زند. البته، باید هر روز چند ساعتی را به اموری چون غذا و آب دادن، تمیز کردن و غیره اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید از انواع دان پرنده مناسب برای تغذیه فنچ استفاده کنید.

پرنده خانگی مناسب

 • قناری(Canary)

مثل سایر اعضای خانواده فنچ‌ها، قناری‌ها نیز از پسِ خود بر می‌آیند. به عبارت دیگر، قناری‌ها پرندگان نسبتاً تنهایی هستند. بنابراین، اگر تنها باشند یا اینکه در نهایت یک جفت داشته باشند؛ اوضاع برایشان سخت نخواهد بود. این پرنده‌ها نیز، به قفس بزرگ و دلباز برای پرواز و چند اسباب ‌بازی جهت سرگرمی احتیاج دارند. فراموش نکنید که هرگز، دو قناری نر را در یک قفس نگه ندارید. چون در این صورت، شاهد نزاعی خونین خواهید بود!

پرنده خانگی مناسب

 • عروس هلندی پرنده خانگی مناسب (Cockatiel)

پرندگانی باهوش و اجتماعی که خیلی زود، ارتباط عمیقی را با صاحب خود برقرار می‌کنند. این، توصیفی از عروس هلندی زیبا و باهوش ترین پرنده خانگی است. همین هوش نیز باعث می‌شود تا در صورت بی ‌توجهی، خیلی زود افسرده شده یا دچار رفتارهای مخربی مانند ریزش پرها ‌شود. بهتر است بدانید که عروس هلندی‌ کوچکترین پرنده خانگی است و می‌تواند ساعت‌های طولانی در یک قفس دلباز، با اسباب ‌بازی سرگرم شود. با این حال، با وجود تمامی مشغله‌هایی که دارید بهتر است زمانی که آنها را از دان پرنده تغذیه می‌کنید، دقایقی را به توجه به پرندگان خود اختصاص دهید.

عروس هلندی

 • طوطی عشق (Lovebird)

بدون تردید مرغ عشق، یک پرنده خانگی بامزه است. این پرندگان به شدت اجتماعی، نیاز به رسیدگی منظم دارند تا تنبل نشوند. در نتیجه، اختصاص چند ساعت در روز برای بازی با آنها به سلامتی‌شان کمک می‌کند. هرچند، مرغ عشق‌ها نیز این توانایی را دارند که ساعاتی طولانی را در قفس، با اسباب‌بازی مشغول شوند. از آن گذشته تهیه غذای پرنده نیز برای مرغ عشق‌ها آسان است و زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد.

طوطی عشق

 • طوطی پیونوس (Pionus)

برای آنها که به خانواده طوطی‌ها علاقه دارند، پیونوس پرنده خانگی مناسب و خوبی است. این پرنده‌ها، به دو دلیل شناخته‌ شده هستند: نخست آنکه، رفتار دوستانه‌ای با صاحب خود دارند. دیگر اینکه، تا حد زیادی مستقل هستند. علاوه بر این، پیونوس‌ها موجودات بسیار فعال و نیازمند یک قفس بزرگ هستند. بهتر است، روزی سه ساعت آنها را از قفس بیرون بیاورید. با این حال، حتی اگر مجبور باشند تا چند روزی را به شرط داشتن آب کافی و غذای پرنده در قفس بمانند؛ آسیبی نخواهند دید.

طوطی پیونوس

 • طوطی پاراکیت بورکی (Bourke’s Parakeet)

دوستداران پرندگان حتماً با پاراکیت‌های بورکی آشنا هستند. پرندگانی آرام و مهربان که در مقایسه با دیگر همنوعان خود، فعالیت کمتری دارند. جالب است بدانید که بورکی‌ها، تنها هنگام طلوع و غروب آفتاب به تکاپو می‌افتند و سپس، بقیه روز را آرام می‌گیرند. پس اگر دنبال پرنده خانگی سخنگو نیستید و صبح‌ها و عصرهای خلوتی دارید، به نگهداری از آنها فکر کنید. چرا که در هر صورت باید به هنگام تهیه دان مناسب و غذای طوطی ساعاتی را در کنار پرنده خود سپری کنید.

پرنده خانگی مناسب

جمع ‌بندی

در این مقاله، شما را با بهترین پرنده های خانگی آشنا کردیم. از مرغ عشق تا عروس هلندی گفتیم که می‌توانند همراه خوبی برای یک فرد پر مشغله باشند. البته باید اضافه کنیم که حتی یک پرنده خوب هم، به میزانی از توجه و مراقبت نیاز دارد. غذا دادن، نظافت و حتی بازی، جزو الزامات نگهداری از هر نوع پرنده خانگی هستند.

پس بهتر است قبل از خرید پرنده خانگی مناسب، مطمئن شوید که حداقل چند ساعتی برای آنها وقت دارید. همینطور نباید لزوم تهیه دان پرنده و غذای مناسب را از یاد ببرید. برای این کار بهتر است یک فروشگاه مطمئن را برای خرید غذای پرنده خود پیدا کنید. البته اگر زمان کافی برای انجام این کار را هم ندارید، می‌توانید دانه های مورد نیاز خود را به صورت آنلاین و از دانه مارکت سفارش دهید.
حال به ما بگویید تاکنون تجربه نگهداری از پرنده‌ها را داشته‌اید؟ چطور برای مراقبت از آنها، برنامه‌ ریزی می‌کنید؟ اگر پرنده دیگری را می‌شناسید که می‌تواند در این لیست قرار بگیرد، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

2 نظر

 1. 31 اکتبر , 2023
  میترا

  فنچ خیلی سر و صدا نداره؟

  پاسخ
 2. 25 نوامبر , 2023
  مهرداد

  دوست عزیز بلاخره هر پرنده ای یکم سر و صدا داره دیگه. گفتن پرنده های مناسب افراد پر مشغله نگفتن پرنده های ساکت که!

  پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.