5 روش برای تشخیص ناباروری تخم پرنده

ناباروری تخم پرنده

اگر از پرندگان خانگیِ مولد نگهداری می‌کنید، طبیعی است که چه از روی کنجکاوی و چه برای اطمینان، بخواهید بدانید که آیا تخم پرنده شما بارور است یا نه. البته در برخی از موارد، می توان بدون بررسی ناباروری، اطمینان حاصل کرد که تخم های پرنده شما به جوجه تبدیل نمی‌شوند. با این حال راه های قابل اطمینانی نیز برای تشخیص ناباروری تخم پرنده وجود دارد که در ادامه این مطلب از دانه مارکت به بررسی آنها می‌پردازیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

1. به تخم پرنده خود نور بتابانید و به دنبال اثری از رشد جنین در داخل آن بگردید.

اگر شما یا پرنده‌تان چند روزی است که یک تخم را جوجه کشی می‌کنید، می‌توانید با تاباندن نور به تخم پرنده ببینید که آیا تخم بارور است یا خیر. برای این کار باید تخم پرنده خود را روی یک شمع یا نور قوی مانند چراغ جوجه کشی نگه دارید و چیزی را که در داخل آن وجود دارد، مشاهده کنید.

 • در یک تخمک بارور علائم واضحی از رشد، مانند شبکه رگ‌های خونی، شکل غیرشفاف جنین در انتهای بزرگ‌تر تخمک و حتی حرکت در داخل تخم وجود دارد.
 • تخمک بارور با جنینی که رشد آن در تخم متوقف شده، دارای یک حلقه خونی یا رگه های خونی قابل مشاهده در تخم است. پس از آنجایی که جنین دیگر زنده نیست، رگ های خونی که زمانی از آن حمایت می‌کردند، از آن جدا شده اند.
 • یک تخم پرنده یا زرده نابارور نسبتاً شفاف به نظر می‌رسد. اثری از رگه های خونی، حلقه ها یا عروق در آن دیده نمی‌شود.

2. آیا تخم پرنده شما بر روی آب شناور است؟

یک روش ساده برای تشخیص ناباروری تخم پرنده این است که تخم ها را در یک ظرف آب قرار دهید. چرا که تخم‌های شناور اغلب نابارور هستند و وزن داخل تخم در آنها، به اندازه ای نیست که تخم پرنده در آب فرو برود. اما با تشکیل جنین، تخمک ها سنگین تر می‌شوند، بنابراین می‌توانید شناور بودن یا نبودن تخم ها را بررسی کنید.

 • صبر کنید تا تخم های پرنده شما چند روزه شود و همه جنین های احتمالی در تخم‌ها رشد کنند. همینطور بهتر است هر چند وقت یکبار تخمک‌های احتمالی بارور را جابه‌جا کنید، البته نه خیلی زیاد. چرا که برداشتن تخم پرنده از انکوباتور خیلی زود می‌تواند رشد جنین را در آن متوقف کند و به تعویق انداختن رشد، می‌تواند به جوجه داخل تخم آسیب برساند.
 • فراموش نکنید که برای این کار باید یک کاسه آب گرم را آماده کنید. در صورتی که تخم پرنده شما بارور است مشکلی برای آن ایجاد نشود.
 • تخم های پرنده را با دقت در آب قرار دهید. به یاد داشته باشید که در این مرحله باید ملایم باشید، چرا که برخی از تخم ها بسیار شکننده هستند.
 • حال باید بررسی کنید و ببینید که آیا تخم‌های پرنده شما بر روی آب شناور باقی می‌مانند یا در آن غرق می‌شوند.
 • در اسرع وقت تخمک های بارور را به انکوباتور برگردانید.

3. برای تشخیص ناباروری تخم پرنده یک تخم را بشکنید.

دقیق ترین راه برای تشخیص اینکه آیا تخمک در مراحل اولیه، بارور است یا نه، شکستن آن است. پس وقتی که تخم را شکستید در آن به دنبال بلاستودیسک بگردید تا ببینید آیا به بلاستودرم تبدیل شده است یا خیر. توجه داشته باشید که شکستن تخم پرنده به این معنی است که شما قصد ندارید جوجه ها را پرورش دهید یا تخم را جوجه کشی کنید. همچنین اگر مایل بودید تا تخم شکسته را مصرف کنید، بد نیست بدانید که تخم‌های نابارور و تخم‌های بارور در طعم، تفاوتی با هم ندارند.

 • تخم‌های بارور دارای یک بلاستودرم هستند که شبیه یک بولسی یا دایره سفید است. رنگ سفید بلاستودرم کاملاً مات و لبه های آن جامد و برجسته است. همینطور ماده تقریباً شفافی، این نقطه متراکم تر را احاطه کرده است.
 • تخمهای نابارور دارای بلاستودیسکی هستند که شکل نامنظمی دارد و رنگ سفید آن بسیار کم رنگ و مه آلود است.
 • لازم به ذکر است که همه تخم‌ها دارای لکه‌های سفید یا بلاستودیسک هستند، چه بارور باشند و چه نباشند.

ناباروری تخم پرنده

4. پرنده ماده خود را از پرنده نر جدا کنید.

برای اینکه یک تخم بارور شود، یک پرنده ماده باید با یک پرنده نر جفتگیری کند تا تخمی با مواد ژنتیکی نر و ماده تولید کند و جنینی در داخل تخم ایجاد شود. پس اگر شما فقط پرندگان ماده داشته باشید، تمام تخم هایی که توسط آنها گذاشته می‌شود، عقیم خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تخم پرندگان و بیماری‌های آن، می‌توانید مقاله دیگر ما را با عنوان « گیر کردن تخم در پرندگان » در وبلاگ دانه مارکت بخوانید.

 • تخمک بارور نشده یا تخمکی که فقط حاوی مواد ژنتیکی پرنده ماده باشد، بلاستودیسک نامیده می‌شود.
 • در تخم‌های بارور یا تخم‌هایی که حاوی مواد ژنتیکی ماده و نر هستند، بلاستودیسک اصطلاحاً بلاستودرم است. گفتنی است بلاستودرم، مرحله اول رشد جنینی نیز نامیده می‌شود.

5. تخم پرنده خود را به مدت 14 تا 21 روز تحت نظر بگیرید.

همانطور که می‌دانید مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک تخم در جوجه کشی تبدیل به جوجه شود، بین گونه های مختلف پرندگان متفاوت است. به طور مثال تخم مرغ عشق‌ها در عرض 2 هفته از تخم خارج می‌شود. در حالی که جوجه مرغ‌ها حدود 21 روز طول می‌کشد تا از تخم خارج شوند. در نتیجه اگر بعد از این دوره هیچ اتفاقی برای تخم نیفتد، به احتمال زیاد تخمک نابارور بوده یا جنین در تخم مرده و رشد آن متوقف شده است. از این رو می‌توان گفت که تحت نظر گرفتن تخم پرندگان در دوره جوجه کشی آنها یکی دیگر از ساده‌ترین راه ها برای تشخیص ناباروری تخم پرنده است.
• توجه داشته باشید تخم پرنده ای که به طور مداوم چک می‌شود برای مصرف کردن مناسب نیست. چرا که اگر تخمی به مدت 21 روز در انکوباتور بوده باشد یا بیش از 7 تا 10 روز در دمای اتاق رها شود، به احتمال زیاد خراب شده یا شروع به پوسیدگی کرده است.

کلام اخر

شایان ذکر است روشهایی که در این مطلب به بررسی آنها پرداختیم برای تشخیص ناباروری تخم پرنده خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو اگر شما یک پرورش دهنده حرفه ای یا متخصص حیات وحش نیستید، به هیچ عنوان نباید جوجه کشی تخم پرندگان وحشی را امتحان کنید. در پایان یادآور می‌شویم که برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع پرندگان خانگی و وحشی، تنها کافی است تا سری به وبلاگ دانه مارکت بزنید و دان پرنده یا غلات ارگانیک مورد نیاز برای تغذیه حیوان خانگی خود را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی ما خریداری نمایید.

4 نظر

 1. 19 اکتبر , 2023
  naser mahmoodi

  لطفا بگین برای تقویت نطفه پرنده باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
 2. 24 اکتبر , 2023
  محمدرضا

  کارهای زیادی میشه کرد. مثلا اینکه جفت رو تغییر بدین، از مکمل استفاده کنین، تغذیه رو اصلاح کنین اما خب بهتره اول دلیل نطفه دار نشدن تخم پرندتون رو پیدا کنین تا بتونین تصمیم درستی بگیرین

  پاسخ
 3. 15 فوریه , 2024
  محمد

  من یه خروس لاری ۱۱ماهه دارم از جوجگی دست خودم بوده مرغ پیشش نبوده الان چند روزی است مرغ اماده انداتخم پیشش تقویتشم کردم هردو رو ولی خروس مرغ رو نمیشکونه میشه یه راه بم بگید تموم ویتامینو دانه های گرم رو هم امتحان کردم

  پاسخ
 4. 18 مارس , 2024
  دانه مارکت1

  محمد عزیز سلام، این موضوع ممکن مربوط به مشکلاتی در سلامت یا عدم تمایل خروس به جفتش باشه. توصیه میکنیم برای بررسی دقیق تر موضوع به دامپزشک پرنده تون مراجعه کنین

  پاسخ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.