پرنده سار

پرنده سار
18 آوریل , 2021 بدون نظر

سارها جزو آن دسته از پرندگانی هستند که با اندازه‌های مختلف در طبیعت مشاهده می‌شوند. پرنده سار موجودی بسیار اجتماعی، پرجنب‌وجوش و پرسر‌وصدا است که به‌طور گروهی زندگی می‌کند. البته نوع مینا آن به عنوان پرنده زینتی نگهداری می شود. از ویژگی‌های این پرنده دوست‌داشتنی می‌توان به استعداد آن در تقلید صدای دیگر پرندگان و حیوانات اشاره کرد. این پرنده جزو گنجشک‌سانان محسوب می‌شود و می‌توان گونه‌های مختلف آن را در نواحی مختلف کره زمین مثل آسیا، آفریقا و اروپا یافت. این موجودات گروهی پرواز می‌کنند و رژیم غذایی آن‌ها شامل انواع حشرات، میوه‌ها، دانه‌ها و گیاهان می‌شود.

البته می توانید برای غذای پرنده و خرید غذای پرنده روی عنوان قرمز رنگ آن کلیک کنید تا به راحتی غذای پرنده ی خود را تهیه کنید.

انواع پرنده سار

سارها پرندگانی اجتماعی و پر سر‌وصدا هستند. اگر این موجودات به همراه همدیگر به پرواز در آیند، صدای آن‌ها با شدت بیشتری به گوشتان خواهد رسید. زندگی گروهی به‌نوعی بخشی از طبیعت سار است اما بعضی از آن‌ها به تنهایی زندگی می‌کنند. زندگی اجتماعی برای این پرندگان این مزیت را دارد که در برابر خطرات احتمالی آسیب‌پذیری کمتری نشان می‌دهند، از طرفی پیدا کردن غذا برای همه پرندگان گروه کار دشوارتری خواهد بود.

در هنگام غروب فصل‌های پاییز و زمستان می‌توان پرنده سار را در مناطق خوش آب‌وهوا و تمیز مثل روستاها و پارک‌ها مشاهده کرد. پرواز گروهی این پرندگان جلوه متفاوتی به آسمان می‌بخشد و بسیار چشم‌نواز است. معمولا محل زندگی این پرنده در جنگل‌ها، باغ‌ها، نی‌زارها و اطراف درختان است. روش زندگی این پرندگان بسیار جالب به نظر می‌رسد. تخم‌گذاری در فصل‌های بهار و تابستان انجام می‌شود.

پرنده سار

سار معمولی

پرنده سار معمولی دمی کوتاه، منقاری دراز و بال‌های نوک‌تیز دارد. اندازه این پرنده به 21 سانتی‌متر می‌رسد. در پرهای این پرنده به‌ویژه در نوع ماده آن، خال‌هایی به چشم می‌خورد که در فصل زمستان تعدادشان بیشتر می‌شود. ظاهر این موجود زیبا با افزایش سن تغییرات جذابی دارد. پرنده نابالغ، قهوه‌ای رنگ است و در قسمت گلوی آن پرهای سفیدی به چشم می‌خورد. با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ منقار این پرنده در فصل زمستان تیره‌تر به نظر می‌رسد و در فصل خوش آب‌وهوای بهار زرد می‌شود.

پرنده سار معمولی در بیشتر مناطق کشور وجود دارد. این موجود زیبا در قسمت‌های مختلفی مثل سوراخ‌های ساختمان‌ها و درختان زندگی می‌کند. غذا خوردن و استراحت این پرندگان به‌صورت گروهی است و سریعا از یک نقطه به نقطه دیگر پرواز می‌کنند. در زمان غروب آفتاب ممکن است خودنمایی و سروصدای این پرندگان توجه شما را به خود جلب کند.

سار صورتی

مشابه با سار معمولی این پرنده نیز بسیار سریع پرواز می‌کند. در بدن این موجود زیبا پرهایی به رنگ صورتی و مشکی دیده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی ظاهری سار صورتی منقار صورتی رنگ آن است. این پرنده را ممکن است همراه با سارهای معمولی که دسته‌جمعی پرواز می‌کنند، ببینید. معمولا محل زندگی پرنده سار صورتی شامل جلگه‌ها، دشت‌ها و صخره‌های کوهستانی می‌شود. فصل تابستان بهترین زمان برای دیدن این پرنده زیبا است.

مرغ مینا یکی از انواع سار

مرغ مینا یکی از معروف‌ترین پرندگانی است که در دسته سارها قرار دارد. این پرنده می‌تواند به‌خوبی با انسان‌ها ارتباط برقرار کند و یک پرنده خانگی ایده‌آل برای آن‌ها باشد. سر و گردن این پرنده به رنگ سیاه و بال آن به رنگ قهوه‌ای است. در منقار و اطراف چشم مرغ مینا رنگ زرد مشاهده می‌شود. این پرنده استعداد فوق‌‌العاده‌ای در تقلید انواع صداها و تکرار کلمات دارد.

مزغ مینا

معمولا این پرنده سار با صاحب خود ارتباط دوستانه‌ و خوبی برقرار می‌کند. البته این موجود برای دفاع از خود در برابر افراد ناشناس ممکن است آن‌ها را گاز بگیرد. به‌طور کلی اگر صاحب این پرنده برای این پرنده وقت بگذارد می‌تواند آن را به خوبی اهلی کند. به علت هوش زیاد و شیرین‌زبانی‌های این پرنده، انسان‌ها علاقه زیادی به نگهداری از آن‌ در منزل خود دارند. این پرنده می‌تواند در مناطق روستایی و مسکونی زندگی کند. تغذیه مرغ مینا مشابه با دیگر انواع پرنده سار شامل دانه‌ها، گیاهان و میوه‌ها می‌شود.

تخم گذاری این پرنده

پرنده سار ماده در هر بار حدود 5 تا 7 تخم می‌گذارد و سپس به‌طور نوبتی با پرنده نر، هر کدام 13 تا 15 روز روی تخم‌ها می‌خوابند. این پرندگان برای تامین امنیت جوجه‌هایشان در سوراخ‌های درختان یا دیوار‌های ساختمان‌ها تخم‌گذاری می‌کنند. این پرندگان مهارت خوبی در پرواز کردن دارند. جوجه‌هایی که از تخم بیرون می‌آیند پس از گذشت 22 روز می‌توانند پرواز کنند. ظاهر آن‌ها از دور مثلثی‌شکل به نظر می‌رسد. با توجه به این مورد می‌توان این موجود زیبا را از سایر پرندگان تشخیص داد.

در کشور ما این پرنده شامل سه نوع سار معمولی، سار صورتی و مرغ مینا می‌شود. معمولا این پرندگان را می‌توان در تمام فصول سال در قسمت‌های شمالی ایران مشاهده کرد. پرنده سار در قسمت‌هایی از مناطق جنوبی کشور مثل دریاچه هامون فقط در فصل زمستان حضور دارند.

ویژگی‌های سار

بیشتر این پرندگان همان‌طور که گفتیم دسته‌جمعی زندگی می‌کنند و گروه‌های بزرگی تشکیل می‌دهند. قبل از تولید مثل، پرنده سار نر وظیفه دارد لانه را برای جفت ماده خود آماده کند. رژیم غذایی سارها شامل موارد مختلفی مثل دانه‌ها، میوه‌ها، ته‌مانده غذای انسان‌ها، گیاهان و غیره می‌شود. اگر می‌خواهید در منزل خود به مراقبت از یک مرغ مینا بپردازید، باید برای حفظ سلامتی او از رژیم غذایی متعادل و متنوعی استفاده کنید.

این موجود باید روزانه مقداری آب بنوشد. با تغییر فصل‌ها ظاهر و رنگ این پرنده عوض می‌شود که یکی از ویژگی‌های جالب این موجود زیبا است. جالب است بدانید رنگ پرهای این موجود در زمان تولید مثل به رنگ سیاه براق تبدیل می‌شود و در سینه و سرشانه آن می‌توان خال‌های کوچکی مشاهده کرد.

پرنده سار

آیا گوشت پرنده سار حلال است ؟

این پرندگان می‌توانند نقش مفیدی در کنترل آفات داشته باشند. معمولا سارهایی که به همراه یکدیگر زندگی می‌کنند ممکن است برای تامین غذا به باغ‌ها و مزارع کشاورزان حمله کنند و منجر به ایجاد خسارات بزرگی شوند. چنین رفتاری باعث شده است تا کشاورزان و باغداران دل خوشی از آن‌ها نداشته باشند. گوشت این پرنده حلال است و بسیاری از انسان‌ها اقدام به شکار آن‌ها می‌کنند. گوشت پرنده سار می‌تواند یک منبع درآمد خوب برای برخی افراد باشد.

سخن نهایی

سارها پرندگان زیبا و باهوشی هستند که در مناطق مختلف از شهری و روستایی گرفته تا جنگل‌ها و نیزارها محلی را برای زندگی خود درست کردند. انواع معمولی و مرغ مینا بیشتر دوست دارند در محیط‌های مسکونی و روستایی زندگی کنند ولی گونه صورتی این پرنده را بیشتر در جنگل‌ها و مناطق کوهستانی می‌توان پیدا کرد. اگر به هر دلیلی به پرورش و نگهداری پرنده سار علاقه دارید نکات مطلب بالا می‌تواند برای شما مفید باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.