قناری گلاستر – نگهداری از قناری گلاستر

قناری گلاستر
1 مارس , 2021 بدون نظر

این پرنده دوست داشتنی از انواع قناری است که از ترکیب سه نژاد قناری غلتکی تاجدار، کوچک تاج خورده و مرزی بوجود آمد. صدای قناری گلاستر نر بسیار دلنوازتر از جنس ماده آن است. این پرنده نیز از پرندگان محبوب برای نگهداری در خانه است. 

اندازه این پرنده

قناری گلاستر پرنده‌ای با جثه‌ ریز و کوچک و به طول ۵/۱۱ سانتی‌متر است. این پرنده شخصیتی فعال، بازیگوش، نیمه ایستاده و مغرور دارد. این قناری معمولاً در انواع رنگ‌های مختلف وجود دارد. اما قناری گلاستر اورجینال در اصل سفید رنگ است که به ندرت می‌توان آن را پیدا کرد. بعضی از آن‌ها دارای کاکل و برخی دیگر بدون کاکل هستند. اما معمولاً همه‌ انواع قناری گلاستر نر کاکل دارند. برای نگهداری از این پرنده باید نکاتی را مد نظر قرار داد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قناری گلاستر

ویژگی‌های رفتاری قناری گلاستر

انواع مختلف این پرنده خلق و خوی بسیار خوبی دارند. اما به شدت ترسو هستند. این پرندگان صدای فوق‌العاده زیبایی و لذت بخشی دارند. اما قناری گلاستر نر اگر به تنهایی در قفس نگهداری شود، آواز با کیفیت‌تری را ارائه می‌دهد. با این حال نباید دو قناری گلاستر نر را در کنار هم قرار داد، زیرا باعث درگیری بین آن‌ها می‌شود. در حقیقت نوع نر این پرنده شخصیت حکم‌ فرمایی دارد. به همین دلیل اجازه‌ ورود پرنده‌های نر دیگر را به قلمرو به خود نمی‌دهند. 

برای سرگرم کردن آن‌ها اصلاً نیازی به اسباب‌بازی نیست. در واقع آن‌ها از زیبایی آوازشان لذت می‌برند. با این حال از اسباب‌بازی‌های کوچک مثل زنگوله و اسباب بازی خوششان نمی‌آید و بیشتر به تحریک و توجه صاحبانشان نیاز دارند. تولید مثل اکثر آن‌ها یکسان است و تفاوتی با هم ندارند. در صورتی که غذای با کیفیت، نور و محیط امنی برای‌شان فراهم شود، به راحتی تولید مثل می‌کنند. اما جفت شدن دو قناری گلاستر از نژادهای مختلف ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. مثلاً پرنده‌ حاصل از آن‌ها کچل و یا تاج‌های ضعیفی را خواهد داشت. 

تولید مثل قناری گلاستر

در برخی موارد نیز احتمال مرگ جوجه‌ها وجود دارد. قناری گلاستر ماده در هر فصل تولید مثل ۳ الی ۶ تخم می‌گذارد. زمستان و بهار فصل‌های تولید مثل این پرندگان محسوب می‌شوند. یکی از مشخصه‌های اصلی این پرندگان تاج یا کاکل گرد و متقارن است که در اکثر آن‌ها دیده می‌شود. اندازه این کاکل‌ها به اندازه‌ای است که چشم آن‌ها را می‌پوشانند. قناری‌های گلاستر به دلیل سایز کوچک‌شان معمولاً علاوه بر گروه قناری‌ها در دسته‌ فنچ‌ها نیز قرار داده می‌شوند. 

برخی از انواع آن‌ها برای اهلی شدن نیاز به آموزش دارند. معمولا از این پرندگان بیشتر به خاطر ظاهر و آوازشان در خانه نگهداری می‌شود. این نوع قناری بومی کشور انگلستان است که در سال ۱۹۶۰ به ایالات متحده برده شده و در آن جا پرورش داده شده است.  این گونه علاوه بر پر جنب و جوش بودن، بسیار ظریف و حساس‌اند. به همین دلیل نباید آن‌ها را نوازش کرد. بنابراین فقط برای تماشا و شنیدن آوازشان مناسب‌ هستند. همچنین عمر نسبتا طولانی دارند. در حالت کلی قناری‌های گلاستر معمولاً نمی‌توانند به تنهایی شکوفا شوند، اما اگر در کنار چند گلاستر دیگر قرار بگیرند، عملکرد بهتری خواهند داشت.

قناری گلاستر

شرایط نگهداری از قناری گلاستر سفید

نگهداری و مراقبت از این پرنده دوست داشتنی بسیار مهم است. در ادامه به نکات مهم و شرایط نگهداری از آن‌ها می‌پردازیم.

قفس گلاستر

نه تنها نوع سفید این پرنده بلکه همه‌ انواع آن‌ها بیش از هر چیزی از فضاهای باز و گسترده لذت می‌برند. به همین دلیل قفس آن‌ها باید به اندازه‌ی کافی بزرگ و جادار باشد. میله‌های قفس باید به صورت عمودی باشند. برای تقویت پاهای قناری گلاستر بهتر است، چند تخته‌ چوبی در ارتفاعات مختلف درون آشیانه‌ آن‌ها قرار داده شود. لانه‌ پرنده باید در ارتفاع بالا قرار بگیرد تا بتواند فضای اطرافش را ببیند. همچنین قفس آن‌ها نباید در محیط‌های مرطوب و پراکنده باشد. درون قفس آن‌ها باید ظروفی برای آب، غذا و حمام قرار داده شود.

تغذیه گلاستر

غذای قناری از دانه‌ها به خصوص کلزا و ارزن تأمین می‌شود. همچنین دانه‌های قناری که روکشی از ویتامین‌ها را دارند نیز در فروشگاه‌های مخصوص حیوانات یافت می‌شود. این پرندگان از سبزیجات نیز می‌توانند تغذیه کنند. علاقه‌ زیادی به حمام دارند و نسبت به بهداشت بسیار حساس‌اند. از این رو قفس آن‌ها باید هر روز تمیز و ناخن پاهایشان اصلاح شود. از آن جا که این قناری‌ها شخصیت ترسویی دارند، نباید به همراه سایر پرندگان نگهداری شوند.

نژاد گلاستر همچنین تحمل گرمای شدید را ندارند، از این رو نباید آن‌ها را در محیط‌های گرم نگهداری کرد. زیرا این کار باعث مشکلات تنفسی در آن‌ها می‌شود. صورت پوسته پوسته و پرهای کنده شده نیز از علائم بروز بیماری در قناری‌های گلاستر  به شمار می‌روند. از طرفی آبله قناری می‌تواند از طریق پشه‌ها به انسان منتقل شود.

قیمت قناری گلاستر

قیمت قناری گلاستر نسبت به سایر پرندگان ارزان‌تر است. از این رو برای خرید این پرندگان می‌توانید به فروشگاه‌های پرورش دهنده مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.