قمری

7 May , 2021 35 Comments

شاید تابه‌حال صدای آواز قمری در اول صبح به گوشتان خورده باشد و از این آواز به شگفت آمده باشید. همچنین امکان دارد خودتان یا یکی از همسایگانی که دارید، از انواع گوناگون این پرنده به‌عنوان یک پرنده خانگی نگه‌داری کنید. به همین خاطر در ادامه این پرنده را به شما معرفی خواهیم کرد تا به‌طور کامل با ویژگی‌های ظاهری و خلق‌وخوی آن آشنا شوید.

قمری خانگی در بسیاری از مواقع با یاکریم اشتباه گرفته می‌شود. که خود یکی از انواع گوناگون این پرنده است. در گویش خراسانی به یاکریم به دلیل آواز و صدایی که از خود تولید می‌کند، «موسی کو تقی» گفته می‌شود. زیرا مردم این منطقه معتقد هستند که پرنده‌ با آواز این عبارت را می‌خواند. البته این پرنده در هر منطقه با نام مخصوصی شناخته می‌شود. برای مثال مردم بخش‌های جنوب شرقی ایران در شهرهایی چون قلعه گنج در جنوب کرمان، این پرنده را با نام سُوْهْتَلَهْ یا سُوتَلَهْ می‌شناسند و یا مردم جنوب ایران آن را تتر صدا می‌زنند. در کاشان نیز به یاکریم «قو قو» می‌گویند.

خصوصیات ظاهری قمری یا یاکریم

پرنده قمری یا همان یاکریم در تمام نقاط ایران، حتی مناطقی که بسیار گرم و سرد هستند، یافت می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که این پرنده در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم است. می‌تواند در هر آب و هوایی زندگی و تخم‌گذاری کند.

اکثر پرهایی که بر روی بدن این پرنده دیده می‌شوند، خاکستری متمایل به رنگ شنی هستند. همین موضوع باعث شده که قمری نیز به دیگر کبوترسانان شبیه شود. بنابراین برای تشخیص آن باید به نیم طوقی که در پشت گردن این پرنده دیده می‌شود، دقت کرد. در حقیقت نیم طوق پشت گردن قمری به رنگ مشکی به همراه کمی سفیدی است. شما می‌توانید از طریق این ویژگی، این پرنده را تشخیص دهید.

قمری

از دیگر خصوصیاتی که می‌توانید از طریق آن قمری یا یاکریم را شناسایی کنید، نوک نازک  و بلند و پاهای قرمز آن است. همچنین در قسمت دم پرنده نیز شما پرهای مشکی رنگی را مشاهده خواهید کرد که این موضوع نیز یکی از خصوصیت‌های مخصوص به یاکریم است. بدن این پرنده طولی برابر با 29 الی 30 سانتی‌متر دارد و به‌طورمعمول به‌عنوان یک پرنده توپر شناخته می‌شود.

پرواز این پرنده نیز آهسته به نظر می‌رسد. اکثر مواقع شاهد آن هستیم که قمری بیشتر زمان خود را صرف نشستن و غذا خوردن کند. شما می‌توانید با توجه به این دست از خصوصیات، پرنده را به‌درستی تشخیص دهید. همچنین بارزترین خصوصیتی که همه از آن مطلع هستیم، آواز قمری است که گویا کوو _ کوو _ کو می‌گوید.

نحوه دفاع این پرنده

به‌طورمعمول، پرندگان شیوه دفاع مخصوص به خود را دارند. اما قمری از دسته پرندگانی است که دفاع ویژه‌ای در برابر شکارچیان ندارد. اگر دشمن به آن حمله کند، به‌احتمال ‌زیاد آن را شکار می‌کند. البته گاهی اوقات امکان دارد پرنده بتواند از دست شکارچی فرار کند یا به او نوک بزند. همچنین لازم است بدانید که پرهای دم قمری بسیار راحت از جا کنده می‌شوند. به همین دلیل اگر شکارچی این پرنده را از دم بگیرد، به‌احتمال‌زیاد پرنده پرواز خواهد کرد و تنها طوفانی از پر را به راه خواهد انداخت.

قمری یا یاکریم؟

همان‌طور که گفته شد، بسیاری از افراد به‌خصوص پایتخت‌نشین‌ها دو پرنده قمری خانگی و یاکریم را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. مسلما این دو پرنده با یکدیگر شباهت‌های بسیاری دارند اما نباید از تفاوت‌های آن‌ها نیز غافل شد. در حقیقت قمری‌ها را می‌توان در 5 گونه متفاوت، یعنی قمری خانگی، یاکریم، قمری معمولی، قمری خاوری و یاکریم طوقی دسته‌بندی کرد. از این میان دو گونه یاکریم و قمری خانگی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و به همین دلیل با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

تمام انواع گوناگونی که برای این پرنده بیان شد را می‌توانید در ایران ببینید. اما قمری خانگی به دلیل آنکه می‌تواند در محیط شهر بدون مشکل زندگی کند، در مقایسه با دیگر انواع بیشتر دیده می‌شود. دقت داشته باشید که قمری خانگی در مقایسه با یاکریم، رنگ پرهایش کمی سرخ‌تر، لبه بال‌هایش کبود و خال‌های سیاهی اطراف گردنش دارد. البته از نظر ابعاد نیز قمری خانگی کمی کوچک‌تر است.

قمری خانگی یک پرنده شهرنشین در نظر گرفته شده، درحالی‌که یاکریم یک پرنده مناسب برای طبیعت است که زندگی بهتری در طبیعت خواهد داشت. بنابراین به همین دلیل پرنده‌ای که اکثرا در شهر به‌ویژه پایتخت دیده می‌شود، قمری است که به آن به‌اشتباه یاکریم گفته می‌شود.

لانه‌سازی این پرندگان

قمری‌ها اصولا لانه‌سازهای ماهری نیستند اما می‌توانند با کمترین منابع برای خود و جوجه‌هایی که دارند، لانه امنی بسازند. این پرنده شاخه‌های نازک درخت را به‌صورت نامنظم کنار یکدیگر قرار می‌دهد و سپس با استفاده از فضله‌های خود، چوب‌ها را به یکدیگر می‌چسباند. ارتفاع لانه این پرنده به حدی است که تخم‌های پرنده از لانه به بیرون پرتاب نشوند.

لانه ‌این پرنده می‌تواند در هر محیطی مانند روی کنتور گاز، کنار پنجره، سوراخ دیوار یا حتی زیر کولر باشد. در حقیقت عجیب‌ترین محیطی که امکان ساخت لانه در آن وجود داشته باشد نیز برای این پرنده مناسب خواهد بود. همین موضوع باعث شده است که به این پرنده لقب پرنده احمق را بدهند. اما باید گفت که این‌چنین نیست و بدون شک قمری نیز برای ساخت لانه فاکتورهای گوناگونی مانند دوری از نور مستقیم آفتاب، باران، باد و گربه را در نظر می‌گیرد. بر اساس آن‌ها انتخاب خود را انجام می‌دهد.

لانه‌ای که قمری می‌سازد، استحکام کافی ندارد. همچنین برخلاف لانه پرنده‌های دیگر، قمری از پر و الیاف نرم استفاده نمی‌کند. در کل باید گفت این پرنده انرژی زیادی را برای ساخت لانه تلف نمی‌کند. حتی گاهی اوقات محل زندگی خود را روی لانه‌های قدیمی همنوعان خود می‌سازد.

مطلب مرتبط : لانه سازی پرندگان

شرایط تولید مثل قمری

قمری ازجمله پرنده‌هایی است که زادوولد زیادی دارد. این مورد نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که باعث می‌شود مردم این پرنده را احمق بدانند. اما حقیقت ماجرا این است که قمری به دلیل تداوم بقا این کار را انجام می‌دهد.

البته این پرنده و تخم‌هایی که می‌گذارد، همیشه در خطر هستند. زیرا بسیاری از پرندگان شکاری، کلاغ‌ها، گربه‌ها و … از آن‌ها تغذیه می‌کنند. در واقع آمار مربوط به شکار این پرنده، بالا است. همین موضوع باعث می‌شود که قمری‌های بالغ تخم‌گذاری کنند تا بتوانند تعداد پرنده از دست‌رفته را جبران کنند. از طرفی یک جفت قمری می‌توانند در سال بارها زادوولد کنند. بنابراین حضور آن‌ها کنار شکارچیان مشکل زیادی برای آن‌ها نخواهد داشت.

قمری

پرنده قمری‌ خانگی به‌ طور معمول در هر سری 2 تخم می‌گذارند که پس از 14 تا 18 روز به جوجه تبدیل می‌شوند. این پرنده طبق گروه‌بندی که توسط پرنده‌شناسان انجام شده است، در دسته پرندگان نیازمند قرار می‌گیرد. جوجه آن تا زمان پرواز که نزدیک به 20 روز طول می‌کشد، توسط والدین تغذیه می‌شود. زادآوری قمری در سال نزدیک به 3 یا 4 بار انجام می‌شود و شما می‌توانید با توجه به آن‌ها، همسایه خوبی برایشان باشید تا بتوانند به‌ خوبی به حیات خود ادامه دهند.

 

35 Comments

 1. 1 June , 2021
  محمد حسن

  تقریبا ۲۰ روز پیش بود که توی تراسمون لونه کردن و سه تا تخم گذاشتن اما فقط دو تا از تخم ها جوجه شد ، مادرشون تا دو سه روز بعد از بیرون اومدن جوجه ها از تخمها دائما در کنارشون بود و الان فقط برای غذا دادن میاد پیششون ، وهر بار نحوه غذا دادن مادر به جوجه ها رو میبینم ، کلی ذوق میکنم و به یاد مهربانی خدا میوفتم که چقدر کارهاش زیباس

  Reply
  • 2 June , 2021
   مدیریت سایت

   سلام و درود
   امیدوارم حالتون عالی باشه
   بله حق با شماست و کاملا درسته
   مهربانی و بزرگی بی نهایت خداوند

   شاد و موفق و سلامت باشید

   Reply
 2. 6 July , 2021
  علی

  سلام حدودا دوهفته میشه که تو بالکن خونه لانه درست کرده تخم گزاشته الان دوروزه رفته نیومده بشینه روی دو تا تخمش باید چیکار کنم؟

  Reply
 3. 21 July , 2021
  شريفي

  با سلام و تشكر از اطلاعات خوبي كه ارائه مي كنيد . يك جفت قمري طي دو ماه گذشته داخل سبدي كه به ديوار بالكن آويزان كرده بودم لانه سازي كردند و دو بار تخم گذاشتند و جوجه هايشان را به ثمر رساندند و حالا لانه خالي است . يكي از جوجه هايشان كه نسبتاً بزرگ شده حدود يك هفته است به بالكن ما برگشته و روي شاخه هاي گلدان امين الدوله كه صبحها كاملاً آفتابگير و گرم است مقداري خار و خاشاك گذاشته و اصلاً از جايش خارج نمي شود و براي خوردن آب و غذا هم بيرون نميرود . برايش آب گذاشتم ولي طرفش نميرود . صبح ها كه جايش گرم ميشود منقارش را باز مي كند و زير گلويش ميلرزد . به نظرم گرمش ميشود و به اين شكل حرارت بدنش را تعديل مي كند . نگرانش هستم . به نظر جنابعالي علتش چيست ؟ آيا صلاح است بالاي سرش سايبان بگذارم ؟ ممكن است آسيب ديده باشد ؟ چكار كنم ؟

  Reply
 4. 14 August , 2021
  Zhila

  سلام قمری در تراس ما لونه کرده دوجوجه ۵ روزه داشت امروز صبح اثری ازشون نیست حتی لونه خراب نشده یا چوبی روی زمین نیوفتاده ایا قمری جوجه هاشو جابجا میکنه یا شکار شدن؟

  Reply
 5. 21 August , 2021
  راستی

  خیلی ها فکر میکنن این قمری های خانگی پرنده ی پخمه ای هستن. در حالیکه اینطور نیست. فقط بحث اعتماده. اونها خیلی به انسانها اعتماد دارن اونه که همش جایی میرن که انسانها باشن. حتی اگر پنجره خونتون رو چند رو باز بزارید و فصل تولید مثل شون باشه، خیلی راحت میان تو خونه تون.
  در کل خیلی پرنده دوست داشتنی هستن

  Reply
 6. 8 December , 2021
  سید علی موسوی

  با سلام و خدا قوت خدمت شما من امروز رفتم پرنده فروشی یک جفت قمری خریدم ولی از نر و مادگی شون سر در نمیارم میخواستم در این رابطه راهنماییم کنید چون من قصد دارم از این. حیوون خدا جوجه کشی کنم چون ما خیلی به پرنده سانان علاقه داربم در مورد جا و غذا و لانه و کلا در مورد این پرنده ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  Reply
 7. 26 March , 2022
  علی

  باعرض سلام وخسته نباشیدوتبریک سال نو.منم یک جفت دارم عاشقشونم تازه بچه دارشدن خیلی دوسشون دارم قدرت خداوندچقدرزیباست

  Reply
 8. 26 March , 2022
  علاینستاalitakta400

  کاملدرسته تقریبا20روزاست ماده فقط روی تخم میخابدواقاشون براش دانه میاوردجوجه ازتخم بیرون امدخیلی قشنگه تازه پروازکردن رویادگرفته من عاشقشون هستم.خدایاقدرت روشکر

  Reply
 9. 16 April , 2022
  سمیه

  حدود ده روز هست جوجه های قمری تو بالکن ما در اومدن و تقریبا بزرگ شدن اما نه در حدی که بتونن از لونه خارج شن. اما یک روزه مادرشون یا حتی پدرشون نیست دیگه پیششون. نگرانم خیلی که این جوجه ها تلف نشن. چه اتفاقی افتاده و چکار می تونم کنم براشون…. ؟

  Reply
 10. 24 April , 2022
  مهرداد

  یه بچه یا کریم تو پارکینگ خونمون که از دست کلاغ بهم پناه اورده حالا هرکاری می کنم نمیره و تو خونمون مونده.چیکار کنم؟

  Reply
 11. 3 May , 2022
  الهام

  سلام من الان ۲روزه یه بچه قمری توخیابون پیداکردم نمیدونم چی بهش بدم بخوره ک سیربشه همش احساس میکنم گرسنه اس،دیشب ک هیچی نخورد امروز خودش ب مقدارخیلی کم ارزن خورد آبم میبرم جلوش خودش میخوره ،میتونم ازاین قطره ویتامینا ک ب کفترا ومرغ عشقا میدن بهش بدم؟لطفاراهنماییم کنید

  Reply
 12. 8 May , 2022
  Fafa

  ی جفت هستن ک‌میان خونه ما واسه ساخت لانه.متاستفانه روی آبگرمکن لونشون رو میسازن و هربار که تخم میذارن یا میفته یا میپزه :/
  ازطرفی هم ی جایی این کارو میکنن که گربه ب راحتی میتونی بگیرتشون.راهی هست واسه انتقالشون ب ی جای امن تر؟!چطور میتونم یه جایی واسشون آماده کنم؟؟؟

  Reply
 13. 27 May , 2022
  امیرحسین

  تو تراس من یه قمری لونه کرد و دوتا تخم گذاشت
  دوتا تخم هاش بچه شدن و مادر رفت لونه جدید و فقط برای غذا دادن بهشون میومد امروز یعنی 6/3/1401 دوتا جوجه ها بعد از تقریبا دو هفته پرواز کردن رفتن☺️☺️
  مامانشون ولی امروز دوباره اومد فکر کنم میخواد دوباره تخم بزاره

  Reply
 14. 8 June , 2022
  جواد

  سلام مفید بود ممنون

  Reply
 15. 13 June , 2022
  علیرضا

  ما یک یاکریم توی گلدان تو بالکن لونه کرده دو تا تخم گذاشته گربه هم می یاد گاهی بالکن و گاهی هم گلدان نیاز به ابیاری دارد چیکار کنم

  Reply
 16. 20 June , 2022
  Melodi

  سلام،تقریبا یه ۱۴ ،۱۵ روزی میشه که یه قمری تو حیاطمون تخم گذاشته بود و روشون خوابیده بود، ولی الان دو سه روز قمری نیستش و رفته.میخواستم ببینم با گذشت این ۳ روز میشه از تخم ها نگهداری کرد؟

  Reply
 17. 26 June , 2022
  زهره

  قمری خونه ما داخل آبگرم کن لونه ساخته یعنی توی این هوای گرم تابستون ،گرمش نمیشه؟؟

  Reply
 18. 15 July , 2022
  Mehr dad

  شادباشید
  روقفس قناریها ظرف دونه میذارم براقمریا
  قمری سمبل برکت و خوش یمتی هس..
  قمری توی ایوون داره لونه میسازه
  میگند خوشبختی میاره

  Reply
 19. 27 July , 2022
  حسین

  نزدیک به ۳ روز هست که بچه هاشون بدنیا اومدن . ولی نمیدونم چرا مادرشون ۱ روزه بهشون سر نزده .
  چند ساعت دیگ نیاد میمیرند .
  نمیدونم باید چیکارشون کنم !!

  Reply
 20. 21 August , 2022
  Pari

  2 تا جوجه یاکریم رو آبگرمکن ما هستند مادرشون رهاشون کرده ما نمیبینیمشون امروز یه کم آرد برنج رو تو آب حل کردم با سرنگ بهشون یکی دو قطره دادم ولی بیشترش پاشید به پر و بالشون چجوری تمیزشون کنم میترسم آب بخوره بهشون مریض بشن لطفاً راهنمایی کنید

  Reply
 21. 25 August , 2022
  طیلا

  یکی از اینا اومده خونه ما. نمی‌تونه پرواز کنه.
  گهگاهی هل هل میکنه. نمیدونم دلیلش چیه 🥲

  Reply
 22. 5 September , 2022
  پری

  به تخم قمری نباید دست بزنید یا زیاده از حد به لانه اش نزدیک شوید. همین سبب می‌شود که والدین دیگر سراغ تخمها نیایند.

  Reply
 23. 7 September , 2022
  رضا

  بابا دوتا جوجه یاکریم داخل لونه تراس بزرگ شدن ،نه پدری نه مادری! نمیرن از گشنگی! معلوم نیست برنامه والدینشون چیه! فکرکنم خودم باید پرواز یادشون بدم.

  Reply
 24. 16 September , 2022
  فاطمه

  یاکریم روی لبه پنجره ما روی تخمش خوابیده الان حدود ۳ هفته هست ولی هیجی نمیخوره هیچ پرنده ای هم براش غذا نمیاره نمیدونم میتونم پنجره باز کنم بهش غذا بدم یا ممکنه بترسه بره
  فکر کنم آخر خودش از گرسنگی بمیره

  Reply
 25. 8 October , 2022
  saghar

  سلام یه یاکریم نوزاد از بالا افتاده تو حیاط مون و چینه دانش پاره شده و کلا افتاده زمین و چشماشو بسته ولی بدنش تکون میخوره و نفس میکشه الان یه روز میشه که تو این وضعیته چیکار باید بکنم ؟

  Reply
 26. 1 November , 2022
  Emad

  باتوجه به مشاهده خودم، مطالب موبه مو دقیق بود. منم توو حیات زیاد براشون دون میریختم اهلی شدن. حتی در هال رو هم واسشون باز کردم و دون ریختم توو هال اومدن. وقتی دیدن محیط امنه ، زیر سایه بون حیات روو لبه دیوار لونه ساختن. خیلی لونه سستی ساختن. دیروز عصری اولین تخم گذاشت امروز هم دومیو. نر و ماده به نوبت روو تخما میشینن. شیفتشون حدودا ۱۲ساعتیه. چون خودم تعویض شیفتشونو دیدم. وقتی لونه سازی تموم میشه، پرنده نر ، ماده رو برخلاف همیشه تنها میذاره و میره و فقط موقع شیفتش میاد و بدون هیچ خوش و بشی درجا ازهم جدا میشن

  Reply
 27. 1 November , 2022
  Emad

  برخلاف تصور، پرنده ترسویی نیست و اگه اعتمادش جلب بشه حتی وسط هال یا سرسفره هم میاد. فقط باید براش توو حیاط دون بپاشی و بمرور دون ریختن رو تا درب هال بکشونی. توو مرحله بعد دون رو توو راهرو هال یا دم در هال میریزی میاد توو. حتی یبار اومد روو بالشا توو هال.فقط باید بی حرکت باشی و سمتش تری . کم کم کاملا اهلی میشه. فقط سمتش نرین هیچوقت. بعد یه مدت لونه میسازه و چندین بار زادوولد میکنه

  Reply
 28. 9 December , 2022
  arina

  سلام یاکریم من پرواز دیگه نمیکنه و انگار پرواز کردن یادش رفته چیکار کنم که دوباره پرواز کنه و بپره؟ممنون

  Reply
 29. 19 December , 2022
  ابوالفضل

  سلام داداش من یه لانه قمری از داخل باغ پیدا کردم و بعد از دو هفته رفتم نگاه کردم دیدم یکی بیشتر نیسه و منهم برداشتم امدم بزرگ کردم در خونه باز میزارم نمیره الان یه جفت خریدم تخم گذاشتن بنظر شما کار خوبی هسه داخل حیاط خونمونم لونه درست کردن

  Reply
 30. 17 January , 2023
  محمدحسین

  سلام
  لطفا یکی منو راهنمایی کنه آیا قمری خانگی اهلی و آشتی میشه و میشه توی لونه ای که خودت درست کنی تخم کنن مثل کبوتر

  Reply
 31. 3 April , 2023
  سهیل

  سلام یه هفتس یه یاکریم دیدم چوب ریز آورده بافته روی هم روی یه دستمال ک کشیده بودم روی وسیله و چهارپایه لونش بود خودش نبود ورداشتم یه سبد درست کردم دستما انداختم بعد کل چوباشو مرتب گذاشتم و تو پیمانه واسش آب گذاشتم و با سیم لونشو به میله بالکن بستم صبحش پاشدم دیدم یه تخم گذاشته رفته شبش اومده و الان سه چهار روزه نشسته روی تخم بخاطر اینکه نترسه حتی در بالکنم نمیتونم باز کنم نترسه بپره یا آبشو عوض کنم اول اینکه غذا چی براش میتونم بدم دوم اینکه تعبیر این چیه؟ ممنو میشم جواب بدین

  Reply
 32. 22 April , 2023
  یکی

  چقد تو خوبی دمت گرم

  Reply
 33. 5 May , 2023
  یکی

  امروز یک قمری اومده تو گلدون کاکتوسم تخم گذاشته و رفته الان من باید چی کارش کنم؟

  Reply
 34. 11 May , 2023
  [email protected]

  سلام دوستان یه لونه پرنده داخل خونم بود خونم قدیمی ساز بود الان خونه رو نوساز کردم جایی که اونا لوته داشتن کوچیک شده برا لونه سازیشون میان لونه بسازن ولی نمیشه میرن روی لامپ لونه بسازن ولی شاخه ها نمیمونن هی میوفتم پایین بنظر شما اگر من لونه درست کنم براشون میان داخلش یا ن

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published.