طوطی گرینچیک

طوطی گرینچیک
7 اسفند , 1399 بدون نظر

طوطی گرینچیک ٬ یکی انواع طوطی ٬ با ویژگی‌های خاص خود جایگاه ویژه‌ای در این میان به دست آورده و قلب بسیاری از دوست‌داران پرندگان را دزدیده‌اند. کنجکاوی، جثه ریز و طبیعت بازیگوش آن‌ها از ویژگی‌های عالی یک پرنده خانگی است.

طوطی گرینچیک‌ بازیگوش، گونه‌های سبز بسیار زیبایی هستند که در یک قفس کوچک جا می‌گیرند. همچنین سر و صدای کمتری نسبت به اکثر طوطی‌های دیگر دارند که آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در خانه تبدیل می‌کند. در ادامه به ویژگی‌ها و نحوه نگهداری از این پرندگان می‌پردازیم.

ویژگی‌های طوطی گرینچیک

این طوطی بومی آمریکای جنوبی است. که معمولاً در جنگل‌ها و مناطق جنگلی برزیل، بولیوی، آرژانتین و پاراگوئه یافت می‌شود. این پرنده زیبا معمولاً در گله‌های 10 تا 20 پرنده‌ای در سطح بالای کوه زندگی می‌کند. طوطی‌های گرینچیک پرندگانی محبوب برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی هستند. آن‌ها بسیار مهربان و بازیگوش هستند و در زمانی که با صاحبان‌شان معاشرت کنند، رشد می‌کنند. این پرنده در صورت نگهداری و مراقبت تا 30 سال عمر می‌کند.

طوطی گرینچیک

سر و صدای طوطی گرینچیک

این پرنده‌ها نیز گاهی اوقات سروصدای زیادی به راه می‌اندازند که می‌تواند باعث مزاحمت همسایگان شود. طوطی گرینچیک سخنگو گاهی اوقات چندین کلمه نیز یاد می‌گیرد. اما در کل استعداد زیادی برای صحبت کردن ندارند. طوطی گرینچیک زرد و طوطی گرینچیک آناناسی از جمله گونه‌های این پرنده هستند.

این پرنده قیمت نسبتا پایین، قد و قامت کوچک و میزان صدای نسبتا کمی دارد. و برای افرادی که در زمینه نگهداری از پرنده تازه‌کار هستند گزینه‌ای مناسب است. همچنین گونه‌های مختلف و تعداد زیادی از آن‌ها در دسترس است.

نگهداری و مراقبت از طوطی گرینچیک

طوطی‌ها پرنده‌های جذابی هستند. و طرفداران زیادی نیز در میان حیوانات خانگی دارند. اما نکته قابل توجه این است که تمام افراد نمی‌تواند به نگهداری از طوطی بپردازند. طوطی‌ها نیاز به ورزش و معاشرت روزانه، تأمین مداوم غذاهای تازه در روز و فضای کافی به عنوان قفس و فعالیت‌های پروازی قابل توجه آنها دارند. فراهم کردن تمام شرایط برای نگهداری از طوطی و سلامتی آن‌ها ضروری است.

قفس نگهداری

این طوطی ممکن است به فضایی که طوطی بزرگ‌تر نیاز دارد نیاز نداشته باشد. اما شما باید قفسی مناسب برای آن تهیه کنید. قفس پرنده باید حداقل 24 اینچ مربع و 30 اینچ ارتفاع داشته باشد. و دارای میله‌های فلزی با فاصله 1/2 تا 3/4 اینچ باشد. مانند هر طوطی دیگری، قفس بزرگ‌تر مزایای بیشتری برای پرنده به همراه دارد.

علاوه بر آن می‌توانید چندین نشیمن گاه با طول حداقل نه اینچ و قطر 1/2 اینچ درون قفس فراهم کنید. اگر قصد نگهداری بیشتر از یک پرنده دارید بهتر است قفسی بزرگ‌تر و مناسب با تعداد پرندگان در نظر بگیرید.

ورزش و بازی

از آن‌جایی که این طوطی در طبیعت به صورت گله‌ای زندگی می‌کند نیاز به تعامل دارد و بهتر است چند ساعت در روز بیرون از قفس به ورزش و بازی مشغول شود. ورزش همان‌طور که برای همه طوطی‌ها اهمیت دارد. برای این گونه از طوطی نیز بسیار مهم است. طوطی گرینچیک ممکن است روزانه مسافت‌های زیادی را در طبیعت در جستجوی غذا، جفت یا محل لانه سازی پرواز کنند.

توجه به این پرندگان

تهیه ابزاری برای تکرار این کار در شرایط اسارت دشوار است. اما اگر بتوانید روزانه حداقل دو ساعت را برای ورزش و بازی آن‌ها بیرون از قفس ترتیب دهید، پرنده شما سالم و شاد خواهد ماند. برای این کار می‌توانید قفسی بزرگ تهیه کرده تا درون آن به راحتی پرواز کند.

این گونه طوطی‌ها بسیار محبت آمیز هستند و صاحبان خود را به شدت دوست دارند، همچنین به یک صاحب نیاز دارند که بتواند زمان زیادی را به پرنده اختصاص دهند. آن‌ها بسیار بازیگوش هستند و مدام از قسمت‌های مختلف قفس آویزان می‌شوند. طوطی گرینچیک پرنده‌ای مناسب برای بازی با کودکان است، البته باید مواظب باشید با نوک خود به پرنده آسیب نرساند.

تغذیه و رژیم غذایی

طوطی گرینچیک در طبیعت از میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها و یا حشرات تغذیه می‌کنند. این پرنده در اسارت نیز باید رژیم غذایی مشابهی داشته باشد. برای سلامتی پرنده می‌توانید طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزیجات تازه را همراه با یک رژیم غذایی با کیفیت بالا در نظر بگیرید. یک راه آسان برای ترکیب انواع غذاهای تازه استفاده از خردکن است و مخلوطی مانند سالاد برای او تهیه کنید. در کنار مواد غذایی می‌توانید از مکمل‌های مختلف نیز برای پرنده استفاده کنید.

مشکلات رایج بهداشتی

تمام انواع پرندگان با مستعد بیماری ریزش پر هستند که در صورت بیماری، بی‌حوصلگی یا بی توجهی به پرندگان اتفاق بیفتد. علاوه بر آن بیماری‌های دیگری که برای سیستم عصبی و ریه پرنده اتفاق می‌افتد نیز وجود دارد. گاهی اوقات نیز پرنده به مشکلات و عفونت‌های باکتریایی یا قارچی مبتلا می‌شود. به این صورت لازم است به طور مرتب توسط دامپزشک مخصوص معاینه شود تا در صورت وجود بیماری درمان شود.

اگر قصد خرید این پرنده زیبا و دوست داشتنی را دارید حتما به ویژگی‌ها، سن، جنسیت و سلامت پرنده توجه داشته باشید. قیمت طوطی گرینچیک با توجه به عوامل گفته شده تعیین می‌شود.

مطالب مرتبط دیگر :

ارسال نظر

Your email address will not be published.